| denisTiky a întrebat:

Are ceva daca dezactivez windows firewall la private network settings si la public network settings. Am nevoie sa fac asta pentru o aplicatie de pe telefon(rgb fusion) ca sa se poata conecta la computer.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Daca ai router, poti sa tai firewall pe toate device-urile din spatele routerului cu mult brio si fara nici un fel de remuscari
de ce?
TREBUIE sa ai IP routabil pe fiecare device (si nu exista asa ceva de 20 de ani) ca cineva sa intre din exterior direct la tine in calculator, fara port forwarding sau aplicatii care deschid connexiunea din interior
totusi, ce se poate intampla
firewall-ul pe device-uri mobile e total degeaba acasa in spatele unui router, dar, daca pleci de acasa si te connectezi la o retea publica neprotejata (open), atunci ceilalti din aceeasi retea se pot connecta la tine pentru ca nu ai protectie, moment in care ar trebui sa reactivezi firewall-ul pe laptop cand pleci de acasa!

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, o poți dezactiva sau bifezi la network firewall(Allowed programs and features) și să selectezi de acolo ce program să ruleze prin firewall (public cât și home).