| XxXxMariusXxXx312 a întrebat:

Ce se intampla daca dezactivez Windows Firewall?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Windows firewall funcţionează ca o perdea de aer şi are ca scop prevenirea atacurilor informatice reale nu cele fictive induse de producătorii de antiviruşi, unul din ei foloseşti şi tu.
Atacurile informatice nu se referă doar la viruşii ăia ce îi vede antivirusu tău(ăia numa viruşi nu îs) ci la pericolul real cum ar fi lansare de atcuri informatice prin calculatorul tău de hackeri(de exemplu unu sparge reţeaua NASA prin calculatoru tău şi tu habar nu ai de asta că se face deosebit de discret şi în backround, iar pe tine te înfundă nu pe ăla că de pe MAC-ul pc-ului tău s-o făcut drăcia şi tu nu oţi dovedi contrariul că ei au dovada cu MAC-ul tău şi te execută), malware real ce sustrage date din calculatorul tău, având ca scop găsirea numărului de cont=>sustragere de bani sau plăti on line cu cardul tău, şi lista continuă.
Recomandarea mea este să nu îl dezactivezi mai ales dacă nu ai un aşa numit antivirus ce are Firewall. Dacă ai unu de genul ăsta se poate dezactiva în siguranţă.
Oricum că ai sau nu antivirus Windows-ul tot e tranzitat de viruşi dar ei nu îşi fac simţite efectele că nu calculatorul tău e ţinta lor, de exemplu ci altul pe care îl va ataca, dar cum chestia funcţionează P2P precum şi părţile ce alcătuieşte malware-ul respectiv nu sunt pc ul tău=> sistem curat în viziunea antivirusului ce îl foloseşti.Succes

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti intra virusi in pc.

| XxXxMariusXxXx312 explică (pentru darrio2007):

Chiar daca nu descarc sau instalez nimic pe pc? thinking

| dannyel86 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Chiar daca. Simplu fapt ca esti conectat la internet, te face mai vulnerabil in fata pericolelor online. Fara sa banuiesti, se pot instala softuri de care nu ai habar, prin intermediul unor programe conectate online si care sunt deja instalate in calculatorul tau. Firewall e un scut de protectie ce ofera un plus de siguranta amenintarilor cibernetice.

| darrio2007 a răspuns (pentru XxXxMariusXxXx312):

Da.Doar daca nu stai conectat la net.Adica scoti cablul.Dar ce farmec ar mai avea un pc, laptop in casa?

| OnuOnulică a răspuns:

Nu se intampla mare lucru.

| Jipa95 a răspuns:

Si cu windows firewall inchis, si cu el deschis, chiar daca ai firul de net in pc tot poti sa iei virusi, caci esti conectat la retea happy. Mai informeaza-te un pic pe google, vei afla lucruri extraordinare happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows Firewall, in esenta nu prea face nimic. Teoretic ar bloca accesul unor anumiti tip de walmare in calculatorul tau.

Un firewall de obicei iti blocheaza anumite programe din calculator care incearca sa acceseze alte fisiere sau fisiere executabile sau chiar internetul.

Nu prea are treaba cu antivirusul. Deci te sfatuiesc sa-ti pui un antivirus si el va face oricum si treaba firewall-ului.

Tocmai de asta eu mereu tin Windows Firewall dezactivat happy Imi blocheaza niste programe care nu vreau sa fie blocate de obicei.

O zi placuta iti doresc.

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa e până ce nu o șa lanseze un kaker un atac informatic prin calculatorul tău și tu vei plăti pentru asta nu el.în firewall este add exception, tocmai pentru programele de genul ăsta.De ieșit poate ieși orice(în afară de date) da de intrat nu e ok să intre.Succes

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Eu folosesc firewall hardware sa nu m-a deranjeze sau sa consume resurse.

| Buutu a răspuns:

Ești mai vulnerabil în fața virușilor.

| XxXxMariusXxXx312 explică:

Si ce sa mai cred? E bine sau nu?laughing Mai astept niste raspunsuriwinking!

| MirceaPrecup a răspuns:

Windows firewall nu afecteaza cu nimic virusii care vin ein afara adica cei care ii iei de pe internet mai pe scurt... daca dezactivezi firewallul si iti iei un antivirus bun cum ar fi avast nu o sa ai nici o problema! happy