| Sonia822 a întrebat:

Are cineva camere la bloc? Cat a dat pe apartament, si cat e contractul de mentenanta, lunar? Ce alte costuri mai sunt (harddisk uri, etc)

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La ce te referi? Ce mentenanta? Poate te referi la intretinere, mai pe romaneste zis!

| Sonia822 explică (pentru darrio2007):

Da. Se fac updaturi la soft? Cine arhiveaza imaginile, cate hard disk-uri se schimba pe luna, cat vine totul lunat, chestii d-astea

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonia822):

Te referi la camere video? Scrie pe intelesul nostru. Nu am asa ceva, că nu am nimic de ascuns.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Apartament unde? Cate camere, ce suprafață? Ce mentenanță... Intreaba si tu concret. Ca asa apartamente sunt si de 300.000 euro si de 30.000

| Sonia822 explică (pentru suntserios):

Oameni buni, e vorba de camere de luat vederi la bloc

| suntserios a răspuns (pentru Sonia822):

Pai exprimăte coerent

| anonimg a răspuns:

Utilitățile ar fi în jur de 150 lei
(chiar și 100) pe vară pentru o singură persoană (adică: apă, gaze, curent). Iarna se cam dublează.

| Alexandrionelu a răspuns:

Eu am avut la firma. Ai nevoie de un înregistrator digital, camere și cabluri. Înregistratorul digital e un PC dedicat, care salvează pe hard disk (-uri) ceea ce filmează camerele. Nu este eficient sa filmeze într-una, ci doar când detectează mișcarea. Depinde de numărul de camere și de rezoluția lor, mie un hard de 2 TB mi-ar fi ajuns sa salvez aproape un an de filmare continua, deci vreo 3 ani de filmare în regim motion detect. Când hard-disk este aproape plin, înregistratorul poate șterge automat cele mai vechi filmulețe.
Costul de achiziție și instalare a fost destul de mare, dar mai apoi costul de utilizare a fost efectiv costul curentului electric consumat. De mentenanță nu a fost cazul, este necesara doar repararea / înlocuirea componentelor care se strica, dacă este cazul.

| Sonia822 explică (pentru Alexandrionelu):

laughing) E alta tehnologie, nu e nevoie de niciun hard. Toate telefoaele fac inregistrari ambientale in casa, ce hard visezi happy

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Sonia822):

Da, poți filma și cu telefonul, cu smartwatch - ul sau cu ce vrei tu. Eu ți-am descris varianta profesionala fără remote acces.

| Sonia822 explică (pentru Alexandrionelu):

Scuze, e o intrebare veche, am crezut ca ai dat raspuns la o alta intrebare, de aici incompatibilitatea raspunsurilor mele happy Multumesc pentru raspunsul tau happy