| AlexMh a întrebat:

Are cineva sau poate urca cineva Windows XP in limba romana sau un language pack complet functional? Am pe cineva mai old-school care nu vrea sa treaca pe alt sistem de operare. De preferat ar fi o imagine la un CD original in limba romana, dar sunt binevenite si alte solutii. Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Poate ar folosi sa-i explici ca un sistem vechi de 20 de ani e cam ca o masina veche de 20 de ani: poate inca (mai) merge dar e complet depasita, producatorul nu mai face piese pentru reparatie, nimeni nu mai stie sa o repare, nu mai gasesti accesorii (= programe) utile pentru ea. Ca idee, chiar nu stiu ce web-browser sau antivirus mai merg in ziua de azi pe XP - astia fiind principalii factori de risc in ziua de azi.

Eu ti-as recomanda macar sa incerci sa ii arati un Linux cu interfata XFCE - recomandarile mele ar fi in ordine Xubuntu 20.04 si apoi Linux Mint 19.3 XFCE - asta daca PC-ul stie 64 biti si are minim 2 GB RAM (fiind din era XP nu mi-e clar). Daca ai procesor 32 biti atunci ramane doar Linux Mint 19.3 XFCE. Daca nu foloseste cine stie ce programe specializate, pentru web-browsing, muzica, filme, office ar trebui sa fie ok. Si daca are mai putin de 2 GB RAM atunci cam tot 32 biti e singura optiune.

Stiu ca ai intrebat altceva dar sincer nu cred ca omul isi da seama ca ce vrea el e complet nerecomandat si nesigur. Singura exceptie ar fi daca vrea un retro-gaming machine si stie ce face - dar daca a intrebat pe altcineva sa-i faca OS-ul, ma indoiesc ca stie ce face.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"poate urca cineva Windows XP in limba romana"

dacă bine ințeleg (deși nu mi-e clar cum e cu acel URCA), ne indemni la ilegalități, așa-i?

| JicaContra a răspuns:

"De preferat ar fi o imagine la un CD original in limba romana"
are licenta... PE BUNE?!?
nu, nu ma dau rotund anti-piraterie, DAR, windows-ul XP a fost un windows care venea spart, sau nu avea crack, cu alte cuvinte, NU am vazut niciodata crack, dezactivam updatez si iso-ul piratat era deja spart, cu alte cuvinte vrei un windows vechi de 20 de ani, in romana, piratat si spart
nu vrei si niste flori? eventual o limuzina?
pune in balarii windows 7 si cauta o solutie de schimbat interfata in XP, ca sunt!

| AlexMh explică (pentru cfrtobias):

Asta ar fi fost o varianta, am dat peste el mai devreme dar aparent sunt niste probleme cu el pe SP3 si translateaza doar o parte din meniuri, iar SP2 nu am avut la indemana. Merci!

| AlexMh explică:

Bag de seama ca voi nu intelegeti conceptul de piratare la un Windows. Suportul de instalare de XP, la fel cum a fost 7, iar in prezent windows 10, se gaseste gratuit pe site-ul Microsoft si este disponibil pentru descarcare. Ce se pirateaza este licenta! Nu am cerut licenta/cd-key, am cerut suportul de instalare!