| Illuminati2016 a întrebat:

Are idee cineva cum sa fac root la Xiaomi Mi Mix? Am deblocat bootloaderul am instalat twrp(care nu functioneaza), an incercat zeci de aplicatii si nimic

Răspuns Câştigător
| Illuminati2016 explică:

Altfel mai ai decat o optiune.Incearca o versiune mai veche de TWRP (3.0.0 merge sigur) sau o versiune mai noua, dar modificata (daca exista)

15 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Il recomand sa te ajute pe Bogdan70001 ca mie mi-a facut la Samsung s5 mini

| Bogdan70001 a răspuns:

Pai root-ul se face prin TWRP.In rest toate aplicatiile sunt malware.
In orimul rand flash-uieste TWRP cum trebuie.
Zici ca ai deblocat bootloaderul deci acum trebuie sa intri in fastboot mode
Si dupa umreaza pasii
*PE PC*
1. Instaleaza adb+fastboot de aici https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2588979 (instaleaza versiunea 1.3 ca restul nu merg)
2. Deschizi executabilul si dau "y" la toate
3.Descarci imaginea cu TWRP pentru telefonul tau (https://twrp.me/xiaomi/xiaomimimix.html)
4. Muti imaginea din Downloads in C:\adb (s-a creat folder-ul cand ai instalat adb mai devreme)
5. Deschizi un cmd in locatia aia (Shift + click dreapta -> Open command windows here)
6. scrii in consola
"fastboot flash recovery (numele imaginii).img "
"fastboot boot (numele imaginii).img
7. GATA! Acum esti in TWRP
Tot ce mai trebuie sa faci este sa alegi cu ce vrei sa faci root (Magisk sau SuperSU), sa descarci zip-ul si sa-l flash-uiesti prin TWRP

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

Recovery.img din winrar muti in C? ca eu nu am in Downloads

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

S-a mutat direct mie C:\adb instalat acolo

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

Aici cu shift cum zici nu e de la windows si pui in cmd
si sa scrii fastboot flash recovery recovery.img? imi zice dupa waiting for device
5. Deschizi un cmd in locatia aia (Shift + click dreapta -> Open command windows here)
6. scrii in consola
"fastboot flash recovery (numele imaginii).img "
"fastboot boot (numele imaginii).img

| Bogdan70001 a răspuns (pentru cfrtobias):

Deci ce trebuie sa intelegi
1. Imaginea trebuie sa fie in folder-ul adb.Zi ca imaginea se cheama recoveery.img,bun
2. CMD-ul trebuie sa fie in locatia aia ai 2 variante
1) Intri in folder-ul adb si ti mouse-ul pe un spatiu liver si apesi Shift + click dreapta
2) Deschizi cmd din Windows si scrii "C:\adb"

3. Odata ce ai ajuns in acest punct CONECTEZI TELEFONUL (telefon care este in fastboot mode )LA PC dupa care scrii comenzile pe care le-am scris mai sus.

ATENTIE: Asigura-te ca pe telefon USB Debugging este activat
Asigura-te ca PC-ul il gaseste folosind comanda "fastboot devices" (scrii asta inainte sa le scrii pe cele 2 ), iar daca iti apare vreun cod insemna ca este telefonul tau, daca nu iti apare insemna ca telefonul nu este conectat la PC

| Illuminati2016 explică (pentru Bogdan70001):

Am facut dar nu mi-a mers imaginea pentru telefonul meu este defecta

| Illuminati2016 explică (pentru Bogdan70001):

Da dar cand am facut asta kmi kntra in TWRP si nu functiona ecranul+ ca imi zicea ceva de encryption

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Cum adica nu functioneaza ecranul?
Imi poti zice care este mesajul cu "encryption" ca sa-mi pot da seama care este problema

| Illuminati2016 explică (pentru Bogdan70001):

Nu poti face nimic pe el nu mergd sa atingi nimic ca si cum nu ar fi functional touch ul iar la encryption cere sa-l decriptez cu o parola

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Aaaaa,da! Deci fi atent
Daca ai telefon criptat trebuie sa-l decriptezi pin factory reset si dupa sa incerci TWRP
Daca nu il ai criptat insemna ca folosesti una din versiunile stricate de TWRP (am avut si eu problema asta) si, si in acest caz trebuie sa-i dai factory reset

| Illuminati2016 explică (pentru Bogdan70001):

Oh man si sa pierd tot? N-am chef sa downloadez din mega zeci de GB din nouhappy

| cfrtobias a răspuns (pentru Illuminati2016):

Bagi in pc si dupa pe card sau memorie ram dupa

| Illuminati2016 explică (pentru cfrtobias):

Nu are slor pentru micro SD

| cfrtobias a răspuns (pentru Illuminati2016):

Cu cablu de date bagi in PC si dupa inapoi in telefon

| Illuminati2016 explică (pentru Illuminati2016):

Altfel mai ai decat o optiune.Incearca o versiune mai veche de TWRP (3.0.0 merge sigur) sau o versiune mai noua, dar modificata (daca exista)