| NicVal74 a întrebat:

As dori sa achizitionez un ssd de 2 tb pentru al folosi pentru seed, specific ca am aceasta placa de baza
MSI PRO B650M-P
si nu mai am loc la ssd m2, ce mi-ati recomanda sa fac sa-mi adaug un m2? am deja 2 hdd-uri
HDD Seagate BarraCuda, 2TB, 7200rpm, 256MB cache, SATA-III,unu este pentru stocare si al doilea pentru download - seed dar vitezele cand imi scad cand urca si ma dispera ca nu sunt constante, asa ca m-am gandit sa iau un ssd sa rezolv aceasta problema! va multumesc!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Bine ca inca nu ai cumparat si ai intrebat! Vitezele de download/upload si cu un HDD pot ajunge la 50mps download si 25mps upload! Problema ta nu sta in HDD-ul care il folosesti ci in seederi, cate persoane sunt pe acel t o ren t!
SSD-ul se cumpara pentru uz personal sa ai viteza buna de copiere fisiere intre un dispozitiv si altul, sa se incarce windows-ul si jocurile mai rapid etc! Sper ca ai inteles cum sta treaba!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pustiule nu ai auzit de partitionare se pare.
Nu conteaza cate HDD-uri ai ci conteaza cum le imparti pe caprarii parol partitii, pot la un HDD sa am 10 partitii din care 1 sa fie doar pentru filme sau ce am nevoie

Sa iei un SSD doar sa oferi unora seed e aiurea si copilaresc, si nu ai nici slot disponibil.

Ce as face eu in situatia ta as cumpara un HDD mai mare de 4 TB pe care l-as partitiona corect nu cum ai tu fiecare HDD cu cate o partitie!

SSD as pune doar pentru sistemul de operare, intrucat majoritatea SSD-urilor sunt TLC (unele mai jos chiar fiind QLC) si au durata de viata limitata, faptul ca scrii pe el mult se duce din viata lui usor mai ales cele cu memorii tip QLC care nu sunt fiabile
Eu folosesc Nvme (PCie) pentru sistemul de operare si aplicatiile de baza!

Poti de asemenea sa cumperi un HDD extern daca vrei sa faci backup sau sa tii o parte dintre fisiere acolo.

| relian a răspuns:

Daca ai doara un singur slot pentru m2 ala, atunci nu ai cum sa mai adaugi inca unu.
Ce poti sa faci, este sa elimini toate unitatile alea de stocare si sa cumpewri unu mare, la maxim daca vrei m2.
Am vazut si m2ssd de 8 Tb.Cam asta aer fi ce poti sa faci, nu mai umbli cu toate caricaturile alea acolo.

Alta metoda, ar fi sa folosesti un drive extern, pui acolo ce nu folosesti uzual, pe m2 ala tii restul.
Sa nu spui ca tu folosesti toata informatia aia ce o ai acolo pe toate hardurle alea ce spui ca le ai.
Daca vrei sa faci seed ce spui, cand deschizi calculatorul pui si ala extern, sau lasi conectat mereu ala, asa calculatorul il folosesti cu m2 sa downloadezi sa te joci, sa ce mai faci tu pe acel calculator.

Cind downloadezi ceva, poti folosi atunci, nu cred ca tot ce downloadezi folosesti tot timpul,

Poti folosi cum am zis pentru download m2, dupa le treci pe ala extern care il faci de seed, ala de seed ce spui, nu te prea intereseaza sa fie rapid, ca nu ai de ce.