| NicVal74 a întrebat:

Cu respect va salut, am intampinat de ceva vreme o problema, cand joc fifa 21 hardul se incinge, oricum de obicei este cam cald mereu, dar in testele cu Hard Disk Sentinel este 45-52 grade si imi este frica sa nu se strice, specific ca am HDD Seagate BarraCuda, 2TB, 7200rpm, 256MB cache, SATA-III, placa mea de baza este Gigabyte GA-78LMT-USB3{REV.6.0},placa video este Radeon rx 460 4gb ddr 5, Memorie Zeppelin 8GB DDR3 1600MHz CL9 ZE-DDR3 16gb, coolerul este Cooler CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, procesorul este AMD FX 8300, iar Carcasa Zalman ZM-T1 Plus. Va intreb daca as putea cumpara si ce recomandati ventilatoare mai performante fata de cel al carcasei sa scad temperatura in pc? Va multumesc frumos!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand e utilizata la jocuri este normal sa atinga temperaturi pana in 80C, problemele incep de la 90 grade in sus

| NicVal74 explică:

Mi-am cumparat ventilatoarele astea, https://www.emag.ro/......DV3G0MBBM/ si asta https://www.emag.ro/......DJ3G0MBBM/ plus pasta asta https://www.emag.ro/......HBBM/,sper sa reusesc ceva! dar nu stiu unde am sa mufez ventilatoarele, unul il inlocuiesc, dar celalalt o sa vad, specific ca am sursa asta https://www.emag.ro/......D2V2N2BBM/ gasesc ceva de genu molex .....nu stiu exact cer sfaturi! va respect va multumesc!

| nuamabsolutnicioidee a răspuns:

Încearcă să îl mai lași o zi, două și poate nu mai "frige".

| greyyhatt111 a răspuns:

Ia niste ventilatoare cu flux mare de aer, ceva de la Noctua, Aqirys, Genesis, Marvo, Corsair

| NicVal74 explică (pentru greyyhatt111):

Se potrivesc la placa mea de baza?

| greyyhatt111 a răspuns (pentru NicVal74):

Se potrivesc la orice daca ai fan controller (doar daca vrei tu RGB sau alte nebunii) pe care-l bagi in mobo, majoritatea ventilatoarelor cer doar molex de la sursa asa ca asta nu-i o problema

| Maet6313 a răspuns:

Mai poti pune si ceva ventilatoare, verifica ca sa nu ai alte procese in fundal care uzeaza hardul, sau chiar virusi
in cel mai rau caz, e defect hardul

| NicVal74 explică (pentru Maet6313):

Hardul e nou, ceva recomandari ventilatoare?

| Annamaria2306 a răspuns:

Https://bit.ly/3oRpbFX -link ul asta te ajuta la fifa