| ionut1816 a întrebat:

As dori sa cumpar un calculator ( in special pentru jocuri dar nu numai) si din ce m-am documentat am gasit acest calculator: http://www.altex.ro/......-free-dos, totul mi se pare super ok numai ca am auzit de amd ca se incinge repede, predispus sa se strice mai repede decat un Intel etc. Se merita acest calculator sau mai bine un Intel cu un procesor mai puternic si placa video integrata ceva mai slabuta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca sa nu-ti mai raspunda fraierii ca pagina nu exista sa nu mai pui virgula imediat dupa un link ci sa o pui dupa ce ai batut o pauza sau doua sau dupa ce apesi un enter.
In ceea ce priveste intrebarea ta: Da. Unitatea ta este buna avand un procesor dedicat gamingului. Este o mica diferenta intre AMD si Intel care este mai fiabil si mai putin consumator de resurse dar Intelul este mai scump la aceleasi caracteristici. Daca vezi ca ai probelma cu procesorul iti mai iei un cooler de carcasa care este ieftin si gata. Poti sa-ti iei o data cu unitatea si un program care sa-ti arate temperatura procesorului: http://www.alcpu.com/CoreTemp/
In ceea ce priveste placa video si acest procesor are chip grafic integrat ca si intelul si lucreaza foarte bine cu placa video dedicata HD7770 care este destul de buna. Eu in general nu iubesc AMD-ul dar acest computer nu este rau.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si, apropo! Spune-i fraierului ca ai si placa video dedicata nu numai cea integrata.

| lpavel a răspuns:

- Aceasta pagina NU mai exista!

Alege un pc cu Intel si placa video DEDICATA nu integrata! Bafta!

| AdrenalinTm a răspuns:

laughing))majoritatea procesoarele au PLACA VIDEO INTEGRATA ca mai adaugi una asta e nu-mi place AMD cand e vb de procesoare cand e vb de placi video e nr 1
si placile de baza de la Intel sunt mai bune mai ales daca au cipset de la Intel internet si multe alte tehnologi deci alege un Intel procesor si o placa video amd

| heldeN a răspuns:

Decat sa dai pe ala 1600 lei cu carcasa slaba, sursa integrata, placa de baza slaba, nu mai bine pui 100 lei si cumperi
-Procesor mai puternic hexa core
-Placa de baza dotata
-4gb ram
-500gb hdd
-Aceeasi placa video
-Sursa mult mai calitativa
-Carcasa mai buna
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/896108/