| FoarteTareFrate a întrebat:

As dori sa imi spuneti 3 dezavantaje ale Windows 7, ofer funda. Multumesc!

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

1 pretul destul de piperat al unei licente in functie de versiune
2 faptul ca de la xp nu se poate trece la w7 prin update. e nevoie de un formatat nou.
3 e necesar un program antivirus

un mare avantaj, pe care utilizatorii de Linux nu o spun niciodata: Microsoft Windows e sistemul operativ folosit in proportie de mai mult de 90% in lume, pe cand Linux ajunge la un sarac 1, 73%.
iar dintre sistemele operative de Microsoft, windows 7 ocupa primul loc, cu un procent de 50%. nu sunt un fan Microsoft, dar trebuie sa invatam sa acceptam realitatea.

| InspiratieDIY a răspuns:

Fata de care sistem de operare?
Ceea ce a spus Patricia este valabil si pentru win 8, win 8.1, win10, win xp etc.
Cu ce vrei sa il compari? Cu Linux? Atunci da, se aplica tot ce a spus Patricia, dar atentie, sunt virusi si pe Linux, si pe Apple OS.
Win 7 momentan este cel mai stabil si bine revizuit. In curand win 8.1 sau chiar win 10 va ajunge sa fie principalul personaj pentru MS, dar pana atunci nu prea ai dezavantaje la el fata de alte versiuni de Win.

Sper ca nu te-am ametit prea tare happy

| patriciatimeea a răspuns:

- Virusi, malware, spyware, addware, troieni – fara un antivirus, un system Windows nu rezista mult.(in comparatie cu Linux)
-Majoritatea progranelor sunt licentiate costa, incepand cu Microsoft Ofiice pana la amaritul de System Mechanic.
-Desi se bucura de suport hardware nu de putine ori se intampla ca un driver sa duca la un ecran albastru….
happy
si mai sunt multe altele...