| explane a întrebat:

As dori sa imi upgradez pc cu o placa video daca se poate GeForce GTX 590 si acum vine partea frumoasa... Placa mea de baza este ECS Geforce6100SM-M Socket AM2 pentru AMD Athlon 64 processor dual-channel DDR2 memory pana la DDR2 800 iar procesorul desigur este AMD Athlon 64 3800+ 2, 40 GHz. In momentul de fata am o placa video Nvidia GeForce 7100 GS. nu tin neaparat sa pun GTX 590 dar vreau ceva bun care sa mearga la configuratia mea actuala in special pentru jocuri, nu sunt un jucator inrait dar cand mai am timp ma mai relaxez si eu la un joc bun. ce imi recomandati?

7 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Sa nu alegi in viata ta un nVidia cand schimbi placile. Sunt niste placi varza, la supra pret, stau la temperaturi mari si cam atat...Cand ai o astfel de ocazie sa schimbi placa video alege si tu un ATI/AMD
Dar din pacate placa ta de baza nu suporta decat placi nVidia pe PCI Express 16x ceea ce este foarte...nasol
Ce ti-a fost recomandat pana acum nu merg cu placa ta de baza si ce exista pentru placa ta de baza sunt putine si slabe si nu se merita ca investitie.
Sfatul cel mai bun este sa iti iei alta placa de baza si abia apoi poti pune o placa video calumea.
Recomand acestea:
http://www.emag.ro/......725GTM-P31

si ca placa video am ales 2 mai ieftine, sunt in stare sa ruleze absolut orice daca si calculatorul tau duce jocul respectiv si daca ai o sursa de minim 500w:
http://www.emag.ro/......189-00-20G
si
http://www.emag.ro/......192-01-20G
P.S. Combinatia Procesor AMD cu placa video AMD mareste performanta in jocuri cu 20-30 %

Schimbarea placii de baza ar fi cam singura solutie pentru tine.

| tiger010 a răspuns:

Salut.

Intrebare: De ce ti-ai lua un GTX 590 cand are aproape aceeasi performanta cu GTX 580?

Nu-ti recomand sa cumperi si sa-ti pui placa aia video pe sistemul tau pentru ca procesorul ar limita-o!

Dupa parere mea, mi-am achizitiona un nou sistem sau l-as construi eu din componente cumparate. Platforma ta ii vechie si nu se mai merita sa investesti in pc.

Pana si aceasta placa: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ iti va fi limitata de procesor!

PS: nu-ti recomand sa-ti cumperi alta placa video pentru sistemul ala, daca doresti o placa video mai performanta va trebui sa-ti schimbi tot sistemul/pc-ul...

Daca doresti un pc ok pentru jocurile actuale (dar nu iti vor merge toate jocurile in full settings pe un ecran full hd), ia http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/smart/

bafta

| tiger010 a răspuns:

@VladStroian:
OMG!
Cum poti sa recomanzi placa video gtx590 pe un sistem vechi? :O

PS: Du-te si impusca-te!

| tiger010 a răspuns:

@VladStroian:

Si de asta ar trebui sa induci omul in eroare? /:)

@Brutus90:

De cand si pana cand nVidia sunt mai proaste decat AMD? De unde temperatura mai mare pentru nVidia?
Sau ai constatat tu asta dintr-un singur model? Si de cand ii chestia de pret/performanta? i-a compara tu GTX460 cu AMD HD6870 sau AMD HD6850 :
temperaturi&power comsumption: http://www.hardwarecanucks.com/......dy-14.html
concluzie: http://www.hardwarecanucks.com/......dy-15.html

Daca tot incepi sa spui o prostie, macar argumenteaz-o!

Eu recunosc, sunt unele modele nVidia care au problema cu temperatura, dar nici cele AMD nu sunt mai bune;)

Acum vom ramane sa vedem ce placi video vor lansa AMD pe 28nm :D

| brandiburu a răspuns:

Intai schimba-ti placa de baza, procesor, ram si sursa (multa atentie la sursa, este foarte solicitata in zilele noastre) si apoi vezi ce ramane si de placa video si sunt sigur ca iti ramane suficient.

De ex, daca ai 3000 lei (cam cat ar costa 590-ul), poti sa-ti faci un sistem care sa aiba o placa video nu asa de ultra-mega-extra performanta dar care, per ansamblu, iti va functiona de 1000 de ori mai bine decat daca ai pune ultima aparitie in domeniu in placi video pe actualul tau sistem.

La un joc (ca sa discut concret) nu este folosita doar placa video: procesorul, ram-ii si chiar hard disk-ul au meritele lor. Iar peste toate astea, daca n-ai o placa de baza buna, care sa poata coordona, cat mai rapid, partile componente... n-ai facut nimic.

Asadar, PC-ul e ca un intreg: daca piesele sunt din aceeasi generatie sau foarte apropiate intre ele, e ok, daca ai unele prea vechi cu altele prea noi, vei avea parte de surprize extrem de neplacute si de bani aruncati aiurea.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

GTX 590 e foarta scumpa, mai exact 30 milioane.Ai spus ca vrei o placa buna, asta nu e buna, e foarte buna, mai exact cea mai buna care exista.
Nu stiu daca ai bani pentru GTX 590 dar placa ta de baza se potriveste cu GTX 590 asta http://www.pcgarage.ro/......x-384-bit/
Daca ai bani si iei GTX 590, nu faci o alegere proasta.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

O.O daca are bani de GTX 590 presupun ca are bani si de alte componente