| catalin131 a întrebat:

ro! De curand mi-am achizitionat niste componente noi pentru PC, mai exact o placa video nVidia GeForce GT 440 si un HDD WD Caviar Blue, iar sursa mea de 420W nu poate duce tot. Configuratia mea actuala a PC-ului este: Procesor: AMD Athlon X2 Dual Core 5200+ 2. 71Ghz Placa video: Gainward nVidia GeForce GT440 1024MB DDR3 128biti Memorie: 2*1GB DDR2 800Mhz HDD: Western Digital Caviar Blue 320GB 16MB 7200rpm Mentionez ca placa video cere cel putin 300W si procesorul 65W. Deci ce putere imi recomandati sa aiba sursa noua?

4 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti faca probleme sursa cu sistemul care-l ai, chiar daca este o pocnitoare.
Despre ce sursa este vorba?

| catalin131 explică (pentru IulianP):

Actual am o sursa de 420W. Daca aceasta putere de 420W ar fi fost reala, sursa ar fi trebuit sa duca tot, dar aceasta sursa nu are 420W, ci mai putin.
Intrebarea e ce sursa mi-ar trebui ca sa poata duca tot sistemul, avand in vedere ca placa video cere cel putin 300W si procesorul 65W.

| IulianP a răspuns (pentru catalin131):

Ce firma este sursa? Da un link.
Sa stii ca sistemul tau nu consuma mai lult de 200W in LOAD.

| catalin131 explică (pentru IulianP):

Cum sa nu consume mai mult de 200W sistemul? Sau cred ca nu m-am facut bine inteles. Placa video nu consuma 300W, ci cere o sursa de cel putin 300W.
Uite un link la sursa mea http://www.epc.com.mt/......-420w.html