| Angelsergiuboy a întrebat:

As dori si eu sa achizitionez un Hard disk dar am o problema

am gasit 2 hard diskuri. Din punctul meu de vedere sunt la fel

doar ca unu e 249 lei, iar altul 595 lei. Acuma sa va las 2 linkuri sa vedeteti.

Care imi poate spune si mie diferentele intre cele 2 hard diskuri?

As dori o persoana care are cunostinte avansate in domeniu.

http://www.vexio.ro/hard-disk-western-digital-caviar-gre en-intellipower-1tb-64mb-sata-ii-300_P8657

acesta este cei cu 249 lei

si

http://www.emag.ro/hdd-western-digital-re4-1tb-7200rpm-6 4mb-sata-2-wd1003fbyx/pd/ELGT7BBBM/

acesta este cel cu 595 lei.

Astept Raspunsuri...

Raspunsul care ma ajuta in aceasta dilema primeste funda+ vot

folositor/inteligent.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

WD green mor in maxim 2 ani daca nu le dai disable la intelliparkingul ala nenorocit...
Vezi ca Vexio are destul de putine pe stocul magazinului. Daca vrei musai un hard ieftin de 1TB, ia-l pe asta - http://www.vexio.ro/......een_P24322 - si nu uita ca, inainte de orice altceva, sa il conectezi singur la sistem si sa ii scoti intelliparkingu' (gasesti pe net ce si cum).

| Angelsergiuboy explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce mi-ai dat tu e Sata 3
eu am socket 775 si pot pune maxim sata 2 pentru sata 3 am nevoie de socket 1155 si nu am asa ceva

| Angelsergiuboy explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi poti da si un link unde pot sa vad ce este °intelliparking° sau vroiai sa zici intellipower? ca nu stiu ce este in de ce trebuie dezactivata optiunea aceea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

SATA3 e compatibil backwards cu 2/1, doar ca o sa functioneze la viteza respectivelor porturi. Legat de Intellipark, here you go - http://forums.whirlpool.net.au/archive/1367904

| Angelsergiuboy explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu detin aceasta placa de baza linkul e mai jos

http://www.asus.com/......5G41TM_LX/

m-am uitat pe ea si imi scrie 1 ata si 4 X sata 2
nu stiu cum as putea pune un sata 3 pe aceasta placa de baza daca tu stii si se poate 1 link ceva unde sa ma uit la ceva instructiuni sau ceva
mersi de ajutor legat de intellipark ma uit acum sa vad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Il pui ca si cum ai pune un sata1/2, mufa e ACEEASI.

| Angelsergiuboy explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca incerc aceasta smecherie, hard diskul nu are de suferit? functioneaza in parametri normali la performanta maxima?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Mai putin partea de transfer burst din cache, care va fi limitata de viteza mai mica a interfetei. Oricum, timpul de acces si rata de transfer sustinuta nu vor fi afectate. S-ar fi pus problema asta daca aveai un SSD pe SATA3.

| Angelsergiuboy explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa incerc luna asta sa achizitionez un hard disk.
o sa ma rezum la cel de 1 tb cu 250 lei sau poate unul cu 300 lei care are cu 500 gb mai mult spatiu adica unul de 1, 5 tb.
mersi da ajutor dupa ce il achizitionez incerc sa vad partea cu intelliparking sper sa gasesc si sa o dezactivez daca nu reusiesc revin cu o alta intrebare.
pana atunci sa iti las o funda.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Vezi ca ai link mai sus apropos de cum se da disable la ip, uite-l inca o data - http://forums.whirlpool.net.au/archive/1367904

11 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Cel scump este un HDD din gama enterprise. Adică e mult mai fiabil, are tehnologii de ultima generație în el și este bun pentru servere, sisteme de supraveghere, sau orice alta aplicație care pune HDD la lucru intensiv. Pentru un desktop e oarecum inutil sa dai atâția bani, dar nu strica dacă dorești sa ai datele în siguranță.
Si modelul ieftin face treaba aproape la fel de bine.

| Angelsergiuboy explică (pentru trolololo):

Eu vreau sa il folosesc pentru gaming
si e o mica mare diferenta intra 595 lei si 249 lei
dar daca are aceleasi performante nu are rost sa dau cu 346 lei mai mult din simplul motiv ca nu am de unde. si nu vad rostul