| SerbanElyan a întrebat:

As vrea sa imi dati si mie niste detalii despre un sistem de racire pe lichid. Pentru ce componente se poate monta (am inteles ca se monteaza pe procesor si inca doua placi). Si as vrea sa stiu si un pret pentru fiecare din ele. Daca se poate unul minim si unul maxim. big grin big grin Si daca se poate mai detaliati pe acolo...winkingwinking

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Şi mai bună este răcirea cu freon : http://www.google.ro/......tp?/search

| Minks a răspuns:

Sistemele de racire cu lichid se pot monta pe toate deviceurile ce folosesc un micro procesor, ala e elementul care degaja multa caldura.
Deci, poti monta un sistem de racire pe apa pe : CPU (procesorul principal), GPU (procesorul placii video), pe Ram (mai rar intalnit, ramii de generatie noua nu degaja foarta multa caldura, deci e nevoie de racire pasiva - radiatoare) dar si pe placa de baza (NB si SB), mai ales in cazul overclockului masiv.
Preturile sunt dependente de mai multi factori. De capacitatea pompei, de calitatea componentelor, de numarul de block-uri, etc.
Se gasesc KIT-uri in comert dar poti sa-ti faci un sistem de racire custom cumparand fiecare componenta in parte. A 2-a optiune e cea mai recomandata. Preturile pornesc undeva la 500 de lei pentru ceva basic, ajungand la sume cu peste 4 zero-uri pentru sisteme potente (cu mai multe placi video, eventual cu 2 CPU-uri)

| hashu1985 a răspuns:

In principiu exista sitem water-cooling pentru procesor si placa video si ese format din 3 componente: pompa care recircula apa, water block-ul ce se aplica pe componenta in cauza si pipe-urile.Pretul difera in functie de volumul de lichid ce-l poate recircula (litri/ora) si binenteles de calitatea componentelor.Pretul unui sistem decent pleaca de la 400 ron, dar nu recomand decat in cazul in care se face overclock agresiv, daca doar vrei sa faci un OC de 10-15% sau vrei o temperatura mai scazuta iti recomand un cooler clasic bun gen cooler-master, zalma, thermaltake, noctua... ceva cu pata de contact si heatpipe-uri de cupru!