| GulDan a întrebat:

As vrea sa invat si eu engleza. video/cursuri in engleza cu subtitlare in engleza.
Daca stiti unu din astea dati-mi si mie.

Am auzit ca e cea mai buna metoda.

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Buna ziua! happy
Eu nu ma pricep foarte bine cu aceasta limba.
Dar am invatat bulgara si araba, deci va pot da niste sfaturi.
Am facut in felul urmator:
1 Am luat o carte de limba araba despre filozofia Egiptului Antic (sa fie si ceva ce va face placere sa cititi si sa va faca sa cautati).
Am dictionare dar nu am apelat la aceasta metoda.
Am mers frumos, (stiam alfabetul) am dat la google translate, cand citeam ceva si nu intelegeam un cuvant il scriam acolo si incercam sa fac corelatii.
Un om obisnuit foloseste/zi in jur de 400-500 de cuvinte, un doctor 800, si un academician in jur de 1000 maxim.
Iti poti lua o carte obisnuita, frumoasa despre un domeniu ce te intereseaza.
Adica chiestile ca:
And=si
The=pentru a articula cu cuvant cu,, ul". samd sunt sigur ca le stiti.
Asta este o solutie simpla.
Nu trebuie sa le scrieti pe caiet, cu respectivul curat va veti reintalni de enspe mii se ori si va asigur ca la un moemnt dat veti invata.
Sincer si eu m-am apucat de curand cu engleza, nu imi place foarte mult dar este foarte folositoare... sad laughing
Mi-am imbogatit cunostiintele in modul acesta.
Limba italiana am invatat-o dupa dictionar si site-uri, sau vorbind in Italia si... mi-a luat mai mult decat mi-a luat sa invat araba.
Chestia cu cartea mi-a recomandato profesorul de engleza, care imi preda si chitara, si asa am invatat celelalte limbi usor! happy
Nu este greu, trebuie doar sa aveti timp.
Zic eu sa va alegeti o carte draguta si frumoasa, eu am ales ceva de egiptologie respectiv istorie si imnurile/textele piramidelor, dar... cred ca dumneavoastra va doriti altceva.
Va recomand pentru. inceput o carte usoara!
Sper ca v-am ajutat, asta in urma informatilor prezentate de dumneavoastra! Cu bine si o zi frumoasa! happy

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Poftim aici : https://www.youtube.com/watch?v=FVSPw6NKs2A. Are mai multe parti!

| Geass a răspuns:

Invaţă mai întâi româna.

| GulDan explică (pentru Geass):

Romana nu e folositoare dar totusi lumineaza-ma unde am gresit