| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un tv 4k, vreau sa mearga canelele analogice, dar cele digitale o sa am semnal slab la ele nu? Mi-e frica daca cumpar un tv 4k sa nu aiba semnal bun si sa se intrerupa ca am mai avut un televizor din asta care se intrerupeau posturile si nu mergeau cum trebuie sa mearga fara intrerupere.
Ar merita sa cumpar un tv 4k? Sau imi iau unul full hd?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema este de la firma de cablu.

| GdX a răspuns:

Poti sa iti iei linistit un 4k. Iti functioneaza si analogicele si cele digitale si daca mai platesti in plus pentru canale 4k, te poti bucura si de experienta 4k, mai ales la meciurile de fotbal. happy
Daca zici ca se intrerupeau posturile inseamna ca nu suporta televizorul decodarea lor, sau nu avea banda de semnal prea buna, de asemenea se mai poate intrerupe semnalul de cablu daca ai coaxial clasic cu multe splitere prin casa si/sau distanta prea mare pana la televizor. Poti de asemenea sa iti cumperi un amplificator de semnal sa il instalezi in spatele televizorului si sa ai un semnal mai puternic. Problemele pot fi multiple: TV, cablu, distanta, splitere etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe orice televizor de ultima generatie merg atit canalele digitale cît si analog, trebuie sa ai cartela de la furnizorul de cablu, de exemplu daca esti la rcs ai o cartelă care o bagi in spatele tv ului si prinde toate canalele digitale la o rezolutie hd, posturile se intrerup nu din cauza televizorului, ci din cauza cablului, trebuie sa ai fibră optica nu vechiul cablu coaxial care daca nu il pui bine nu are semnal, pe vechile televizoare cu tub se vedea imainea cu purici cand cablul de antena era intrerupt pe traseu sau chiar in spate la mufă, televizorele astea moderne nu sunt ca alea vechi, astea daca ai cablul intrerupt undeva numai emite semnal nici audio nici video si ecranul se face negru, unele televizoare afișează mesajul no signal.Nu merită sa cumperi 4 k intrucît nu toate posturile tv emit in acest format 4k, i ati un full hd, dar cu vechiul tv ce ai facut, ca ăla merge daca i pui fibra optică si card.

| RealKing01 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vechiul televizor e firma Nei, mi l a cumparat tatal meu, eu pana sa mi l cumpere pasta aveam dala cu tub, Acum in prezent am un Star Light 80 cm hd, ca daca nu ma grabeam puteam sa aleg un televizor full hd cum ai zis tu. Sunt la RCS RDS acum la Digi. Eu stiu cateva canale 4k de exemplu Look 4k, Eurosport 4k, Digi Sport 4k. Oricum cred ca o sa-mi cumpar televizor full hd, mulțumesc de raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RealKing01):

Dar vezi i ati tv smart led ful hd ca are imaginea superbă, opteaza pentru marci renumite, Samsung, LG, sau Philips. Nu lua "petarde" star light sau diamant ca am vazut ca au scos un lcd sau led diamant, niste trompete.

| mihai69 a răspuns:

4k nu are legătură cu felul cum vezi restul canalelor digitale. Dacă le vezi prost, cu întreruperi, artefacte etc. e cazul să verifici nivelul semnalului la intrarea TV-ului, și dacă cumva acesta e ok, atunci că rogi firma de cablu să verifice dacă debitul de date este suficient ca să „curgă" posturile de TV prin el.