| Paul260 a întrebat:

As vrea sa stiu ce windows ar fi mai bun, windows 7 home premium sau ultimate eu am acum am pe laptop home premium da as vrea sa imi bag ultimate da nu stiu daca ii mai rapid 7 ultimate sau 7 home premium? care ii mai rapid?

18 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce ai nevoie să faci cu el.pentru utilizatorii casnici se recomandă home premium, pentru mediul profesional se recomandă Professional-ul, pentru un calculator performant(minim procesor dual core şi minim 4 Gb ram şi o placa video de 512) şi enterprise-ul care se recomandă pentru mediul de afaceri şi este un foarte mare consumator de resurse
Câteva aspecte ce diferentîază vresiunile de Windows 7 ar fi:
La Windows 7 Professional lipsesc jocurile implicite
La Windows 7 Home Premium este integrat Windows MCE care este optimizat special pentru a oferi o experienţă multimedia de calitate bună şi alte funcţii ce ar fi destinate userului casnic.
Windows 7 Ultimate are de toate îl el şi inclusiv interfaţa în română o sumedenie de servicii pornite implicit servicii de care nici nu ai auzit şi care consumă resursele sistemului de multe ori aiurea pentru un user casnic(normal), este cea mai des întâlnită versiune de Windows7 în nromânia din lăcomia românilor de a avea interfaţa în Română asta pe lângă faptul că 99% îl piratează dar ăştia suntem şi cu asta defilăm.Succes

| AshWorld a răspuns (pentru DeyCj):

Mda, cam asa, insa diferenta de baza, zic eu, e la hardware. Professional-ul, Enterprise, Ultimate pot adresa pana la 192 GB RAM fizic, parca, pe un sistem CPU pe 64 biti, iar editiile Home pot doar pana la 16 GB. Dar, 192 GB e cam SF. Cine are asa multa memorie sau mai mult de 16 GB ca home user? Dar da, Home Premium e editia ideala pentru userii de rand.

| DeyCj a răspuns:

Eu nu am găsit language pack-ul pentru română la home premium sau Professional în update-uri, dar poate tu ai avut mai mult noroc.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Esti nebun, windows 7 home premium este cel mai tare, si eu il am pe laptop si imi merge suuuper, si ultimat e bun, dar mai bine merge home premium, a da, sa nu bagi niciodata pe pc Windows 7 Professional, e cel mai naspa sad.

| DeyCj a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Eu am avut professional-ul cu licenţă şi nu n-am avut nici o problemă cu el.Ba din contră calculatorul se mişca mai bine cu el decât cu ultimate-ul şi Home Premium-ul.

| DragosC3 a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Sti daca este bun windows xp sp3 pentru jocuri de exemplu : counter-strike 1.6; euro truk simulator din astea asa

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru DragosC3):

Da.

| Danişor a răspuns:

XxXL33TXxX te contrazic total cum poti sa zici ca windows xp si vista se pot strica repede? depinde cum folosesti calculatorul daca tu bagi numai jocuri pe el normal ca se strica.Si in legatura cu intrebarea depinde la ce vrei sa folosesti windowsu-l. Windows 7 ultimate este pentru jocuri.Home si premium sunt pentru utilizatorii casnici care folosesc acest windows la servici.

| AshWorld a răspuns:

Oficial doar editiile Enterprise si Ultimate

| anoxdox a răspuns:

Windows 7 ultimate e cel mai bun windous pana acum dar depinde de preferinte happy

| XxXL33TXxX a răspuns:

Windows 7 Ultimate e cel mai bun iti merge la toate jocurile nu se blocheaza eu am Windows 7 Ultimate de 3 ani si nu mi-s-a stricat.Xp si vista se stric repede eu iti recomand Windows 7 Ultimate apropo Windows 7 Premium nu e bun windows 7 ultimate l-a invins pe home premium iti recomand windows 7 ultimate sau windows 8! Funda! Va rog! apropo Windows 7 Ultimate merge la toate jocurile. Funda! Va rog! Plz!

| untu a răspuns (pentru XxXL33TXxX):

Atentie la jocurile virusate!

| DragosC3 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru jocuri si navigare pe intrenet este bun windows xp sp3?

| DragosC3 a răspuns:

Ultimate l-am avut si eu pe laptop ti-l recomand FUNDA?