| NiiiaaRawwr a întrebat:

Astazi am deschis laptopul si dintr-o data mi-a aparut pe ecran o eroare care suna:"Windows detected a hard disk problem. Back up your files immediately to prevent information loss, and then contact the computer manufacturer determine if you need to repair or replace the disk." Nu inteleg ce s-a intamplat cu laptopul? Adica nu i-am facut nimic si nu prea stiu ce sa ii fac ca sa dispara eroare. Heelp! Fundita!

4 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Vreau mai multe detalii, trimite-mi PM cu id-ul tau si vorbim pe mess, sa nu-mi dai add la id-ul meu ca nu dau accepturi! Succes!

| Yang a răspuns:

Fa un backup la tot ce ai in pc adica trebuie sa copii tot ceea ce ai important in el in alta parte fie cd sau alt laptop sau ce vrei tu.Iti pleaca hdd si de multe ori dupa o eroare de acest gen trebuie schimbat sau reparat daca se poate.Mergi cu el la cineva care se pricepe si nu astepta altfel trebuie sa inlocuiesti hdd si te va costa.Reinstalarea windows-ului nu te ajuta cu nimic la fel cum nici un alt program de pe net pentru reparat aceste erori nu te va ajuta.

| ITistii a răspuns:

Mdap, ori ai probleme cu
-Smartul de la hdd(si ft curand nu va mai fi detectat) ori ai probleme cu
-Bad-uri( exact ca la un CD zgariat, la fel si pe hdd, ai zone care nu pot fi accesate, iar astfel de zone se extind).
Dureros cand se intampla, dar alta solutie nu ai decat sa iti salvezi repede datele pe altceva. Fiindca acest hard disk este pe duca. Prin urmare solutia de a te duce la cineva(vreun prieten) care se pricepe ca sa rezolve, nu prea e viabila. Nu are ce rezolva. Ce trebuie sa faci tu, imediat dupa ce ti-ai salvat altundeva datele, este sa te interesezi daca iti poti schimba hdd in garantie. Daca nu, va trebui sa iti iei unul nou, cu care sa te duci intr-un service specializat sa ti-l schimbe pe cel vechi.

| GeorgianaGeo1 a răspuns:

Oh, este cam naspa.am sa iti spun ce inseamna si apoi am sa iti zic mai pe inteles! Windows a detectat o problemă de hard disk. Copiaza de rezerva fisierele imediat pentru a preveni pierderea de informaţii, apoi contactaţi producătorul computerului pentru a determina dacă aveţi nevoie, a repara sau înlocui diskul! Asta inseamna pai pe-ndelete ca trebuie sa faci niste fisiere de rezerva (sa duci pe un cd fisierele care contin informatii). Iti mai zice sa te duci acolo de unde ai cumparat laptopul si sa ii spui tot ce s-a intamplat.

Daca poate sa fie rezolvata aceasta treaba atunci nu iti mai trebuie un nou hard disk!

Succes!