| anonim_4396 a întrebat:

Aveti idee de ce imi bazaie unitatea centrala atunci cand o pornesc? Daca o trantesc putin isi revine. Am curatat-o de praf dar, tot bazaie.

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Trebuie sa localizezi unde vibreaza. Nu cu pumnu', ci apesi un pic ( nu bagi mana in sursa, cred ca atata lucru te gandestihee hee ) acolo unde ar putea vibra surubul slabit. Ventilatoarele se desfac, se curata cu grija si se ung cu ulei pentru mecanisme fine (nu la alimentare laughing ). E simpla treaba dar trebuie sa stii ce faci.

9 răspunsuri:
| MariuZ a răspuns:

Degeaba ai curatat ACUM. Trebuia sa faci intretinere si curatenie periodica. Axul coolerului deja a capatat joc - de aia face asa. Identifica de unde vine zgomotul - de la procesor, sursa, placa video, cooler suplimentar de carcasa sau care. Fa-ti un biget in curand sa schimbi coolerul repectiv (la sursa trebuie schimbata toata sursa: 50-200 RON, in functie de ce performante vrei)

| MariuZ a răspuns:

@cristacheceliute & @MissN: la calitatea coolerelor - curatatul si gresatul e doar o solutie temporara. Nu stiu daca voi stiti personal din experienta voastra ce inseamna sa desfaci, cureti si sa gresezi un cooler de calc, dar cine a facut-o - a cumparat alt cooler in urmatoarea luna. Odata ce a capatat joc la invartire pe ax - poti sa faci ceva pe el. Felicitari pentru raspuns si, respectiv, pentru raspunsul ales! Bafta la "rezolvat" problema!

| .::CyBeR::. a răspuns:

La mine sunetul vine de la dvd-rw de fiecare dta cand pornesc pc-ul, dar dupa ce imi incep activitatea pe pc nu mai scoate acel sunet.

| DenisIonut01 a răspuns:

Asa si mie creca ti dusa sursa trebuie alta e cam in jur de 40 lei cred am zis asa imi face si mie straight face

| DannielZMF a răspuns:

Buna!
Ai vreun surubel ceva slabit! si la mine facea la fel!
Papa!

| spiga92 a răspuns:

Cooleru de la sursa.si eu pateam acelasi lucru.cum ii dadeam un pum isi revenea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Coolerul de la sursa sau chiar ala de la procesor. mai bine schimbale ca sunt uzate...si app cu munul il rezolvi doar pe moment. dar pe parcursul a mai multor pumni nu cred ca o sa mai ai in ce sa dai pumni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceeasi problema, am curatat unitatea de praf si am dat-o la reparat, mi-au uns ventilatorul de la sursa dar tot bazaie si nu cred ca e vreun surub destrans.Si ca sa se potoleasca ii dau mai multe palme de vreo 2 luni.

| ChypS a răspuns:

La mine e invers merge cateva minute normal apoi incepe sa bazaie daca ating unitatea putin incepe sa bazaie l-am curatat de praf tot nimic