| Mihai0101 a întrebat:

Barajul tarnita poate inunda florestiul daca se sparge? Sa zicem ca se sparge prin absurd, ar avea atata apa sa inunde localitatea Floresti?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate am inteles de la cei care au lucrat la barajul Tarnita: este foarte mica probabilitatea sa se sparga deodata, integral.
Barajul este construit si cu inca un baraj in aval (spre Gilau), iar valea Somesului se largeste dupa.
Daca s-ar intampla ceva, o estimare de inundare a fos facuta pentru Cluj, cu apa de cca. 1-1.5m apa in zona centrului.

| sierra1 a răspuns:

La vreo 70 milioane mc de apă, fii sigur că ai putea - la o adică - merge cu barca prin Florești

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți dai seama daca ar fi o asemenea catastrofă Doamne ferește...ne mănâncă rechiniilaughing) bine nici nu știu dacă chiar are rechini sau nu da cine știe unul tot are atâta catitate milioane de tone de apă un rechin tot are laughing

| Lupică27 a răspuns:

Mesaj pentru 1onur sunt sanse mai mari sa gasesti rechini in biblie decat in barajul tarnita.
Cat despre inundatie da, iti dai seama ca va inunda toata localitatea.

| KovacsB a răspuns:

Stii cum se spune:Norocul este chior dar ghinionul vede foarte bine.