| Kalone a întrebat:

Bun, tocmai am revenit la windows 10, dupa o pauza ceva mai lunga si acum as dori sa va intreb daca stiti vreun software care iti detecteaza automat driverele vechi si le updateaza, care sa nu necesite bani sau care sa nu updateze cate unul pe zi, cu 32kb/s cum e Device Doctor?

Răspuns Câştigător
| DrScheming a răspuns:

Driver Easy. Din pacate nu vei scapa de limita aia de viteza insa macar poti sa dai update la cate drivere vrei. Insa tot mai bine recomand sa intrii pe site-ul oficial al produsului tau si sa vezi daca este un driver disponibil acolo. (sau verifici individual fiecare driver in devince manager, nu dureaza mai mult de 5 minute)

| Kalone explică (pentru DrScheming):

Ideea e ca am folosit Device Doctor, si stiu exact ce trebuie sa updatez, totusi, ma bat site-urile unde trebuie sa alegi toate versiunile si chestii, o sa incerc cu DriverEasy, mersi.

| Kalone explică (pentru DrScheming):

Interesant, cu Device Doctor am gasit 16 drivere out-of-date(stiu, wow) Pe cand cu EasyDriver am gasit doar 8. O sa folosesc EasyDriver pentru cele 7 ramase, pentru ca am dat update la driverul placii video din Device Doctor, fiind cel mai important, si restul o sa ma descurc eu, mersi.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Snaildriver 1.0.0.3 azo. Dar sa nu faci update la versiunea 2.0.

| NLS a răspuns:

Atat Driver Easy cat si Driver Magician si GeniusDriver, au uneori trimiteri spre surse neactualizate.
De aceea varianta recomandata e sa faci treaba asta manual.

Ai site-ul placii de baza, unde gasesti toate driverele necesare, ultima versiune scoasa de producatorul placii.
De obicei ai nevoie de :
INF driver
Intel Management Engine (daca esti pe Intel)
SATA III (daca e cazul),
USB 3.0-3.1 (la fel, daca e cazul),
LAN (Ethernet) Driver,
Wi-Fi Driver (daca e cazul),
Driverul de sunet.
Intel Rapid Storage Technology (optional)

Driverul pentru video nu e de obicei actualizat, acestea aparand mult mai des.
De aceea acestea se iau de pe pagina nVidia, respectiv AMD (sau pagina Intel, daca ai doar placa integrata Intel HD xx00).

https://www.geforce.co.uk/drivers

https://www.amd.com/en/support

Daca ai driver de sunet de la RealTek, poti scoate de asemenea driverul de aici,
si acesta e uneori neactualizat pe paginile producatorului, dar si in bazele de date ale programelor de mai sus.

https://realtek-download.com/download-hd/

Mai ai nevoie optional de driverul tastaturii, mouse-ului, si al castilor - daca sunt produse cu RGB si capacitatea de a memora macrouri, diferite sensibilitati DPI, etc.

Driver pentru Webcam, il pasesti pe pagina producatorului.
Si eventual driver pentru imprimanta, daca e cazul.

Eu mi-am facut in Excel un tabel cu linkurile catre respectivele pagini, in 10 minute am toate Kiturile descarcate in PC si pot incepe instalarea.

| Iacob_Catalin_1970 a răspuns:

Salut! La Windows 10 după ce îl instalezi îl activezi după faci un update la Windows găsește automat driver după update și GATA