| Generalgrevious031 a întrebat:

Buna! A instalat cineva sistemul operare Q40S Plasma? Cum se comporta acest sistem de operare? Am un laptop vechi HP cu 4 GB Ram si SSD 120 GB si as vrea sa-l instalez.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ti-am dat in postul trecut 5 distributii de Linux ce:
1) consuma putine resurse
2) sunt recomandate pentru incepatori
3) 4 dintre ele sunt create si intretinute de echipe mari, cu multa experienta in spate
4) Sunt mult mai des folosite de catre orice utilizator de Linux.
Stii ce inseamna asta?
Cand ai o problema sau intrebare, e mult mai usor sa gasesti rezolvare daca ai Linux Mint sau o varianta de Ubuntu (adica Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu), decat atunci cand ai o distributie care are mai putini utilizatori.

Daca tot vrei altceva, KDE Neon e o alta distributie ok,
dar nu m-as uita la ea, pana nu incerc Mint Mate, Mint XFCE, si Elementary OS...

Distributii de Linux "bune pentru incepatori " si cu interfata asemanatoare cu Windows, exista in jur de 100.
Conteaza sa folosesti una care e bine intretinuta, primeste regulat functii noi, are in spate o echipa mare si cu experienta.
Altfel, te trezesti peste 2-3 ani ca proiectul pe care il folosesti se inchide/ se transforma/ se uneste cu altceva, si trebuie sa incepi de la 0 cu o alta interfata.
Iar cand ai nevoie de ceva si intri pe forumul respectivei distributii sa intrebi ceva, sunt 2 utilizatori online, si primesti raspuns peste 3 saptamani, daca primesti.
La fel si pe YouTube.
Uita-te cate tutoriale exista despre Mint, si cate despre Q4OS.

| flixbuster a răspuns:

4GB RAM si 120 GB SSD?

Daca ai macar un CPU Pentium Silver N (din alea pe arhitectura Atom, nu Core) sau mai bun, iti merge Ubuntu 22.04/Linux Mint 21 Cinnamon fara nici o problema.

Daca ai Celeron N atunci un Xubuntu 22.04/Linux Mint 21 XFCE ar trebui sa fie ok.