| Kasya a întrebat:

Buna!
Acum cateva zile am observat ca nu se mai aprinde led-ul monitorului. Unitatea functioneaza foarte bine, o am de 1 an cred, dar monitorul este din 2008, deci e foarte vechi dar m-a tinut.Sunt sigura ca s-a ars si trebuit cumparat altul.Cablurile sunt ok si ele pentru ca tata a facut verificarea acestora, doar ca mai mult de atat nu ma poate ajuta, nu cunoaste in domeniul acesta. Oricum sunt hotarata sa cumpar unul nou.Voi ce parere aveti? S-a ars monitorul? Daca led-ul se aprindea iar ecranul ramanea negru, sigur era de la unitate.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu ce ar putea avea dar in mod sigur iti trebuie unul nou.

8 răspunsuri:
| Kasya explică:

Am gresit, unitatea o am de 3 ani dar functioneaza foarte bine.

| Kasya explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-au fost de ajutor.

| Ineys a răspuns:

Pai ca sa fi 100% sigur/a, conecteaza monitorul la alta unitate/laptop si vezi daca functioneaza.

Daca e din cauza unitatii cel mai probabil e placa video de vina, dar ma indoiesc. Daca nu se aprinde led-ul monitorului ( acesta ar trebui sa se aprinda si daca nu e conectat la o unitate ) sigur el este de vina.

| Kasya explică (pentru Ineys):

Din pacate nu am cum sa fac rost de un alt monitor.

| Ineys a răspuns (pentru Kasya):

Nu neaparat alt monitor. Poti incerca monitorul asta pe care-l consideri defect la un laptop sau alta unitate. La un prieten, o cunostiinta, o ruda ceva.
Poti ruga pe cineva sa vina cu un laptop ca e mai simplu decat cu o unitate sau sa te cari tu cu monitoru.

Oricum, daca esti hotarata sa-ti iei alt monitor cred ca faci alegerea corecta. Mai mult de 90% monitoru ala e defect. Daca vrei sa te ajutam cu sfaturi poti sa ne spui un pret pentru viitorul monitor. happy

| Kasya explică (pentru Ineys):

Din pacate nu mai am la cine apela.Monitorul cel vechi m-a costat 900 lei dar acum nu-mi permit sa dau mai mult de 300 lei.Sigur se gasesc monitoare bune la acest pret. Unitatea mi se pare mai importanta si trebuie sa fie putin mai scumpa, trebuie sa fii atent la placa video, memoria RAM etc.La monitor e mai simplu.

| Ineys a răspuns (pentru Kasya):

Un monitor decent in jurul acelui pret, trebuie sa aiba macar rezolutie full HD in zilele de azi. Daca spui ca unitatea are vreo 3 ani, nu este foarte veche si ar fi pacat sa o combini cu un monitor ce nu poate duce nici macar full HD.

https://www.pcgarage.ro/......ync-75-hz/

In plus este si IPS, deci ai o acuratete a culorilor destul de buna si unghiuri de vizualizare.

| MihaElla2020 a răspuns:

Dar ce parere aveti de un rack SSD extern pentru gaming?
Din pacate nu mai am un slot liber pentru un SSD in carcasa desktop-ului, mi se pare mai ok asa. Si pot cumpara un SSD mai performant.