| Cucuriguuu a întrebat:

Daca monitorul nu se aprinde dar unitatea functioneaza de la ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Am ramas placut surprins sa vad cati,, tehnicieni" avem aici pe TPU si ce dea sfaturi si pareri se dau.
Din cele spuse de tine reiese ca unitatea functioneaza deci singurul cu problema ar pute fi monitorul si deci ar trebui dus la reparat sau inlocuit. Ai probat unitatea cu un alt monitor functional sau faptul ca se invart coolerele in ea te fac sa crezi ca aceasta functioneaza?

| Cucuriguuu explică (pentru nutepriveste21):

Am rezolvat.....era placa de baza arsa.Stiam ca monitorul nu are nimic. Oscilam intre placa video si placa de baza.Cea din urma a fost.

17 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Pai depinde cum "nu se aprinde"
Daca nu se aprinde led-ul cand il bagi in priza (rosu de obicei) e de la monitor.
Daca se aprinde ledul, se face verde dar ramane negru, este de la placa video.

| feraryyy78 a răspuns:

Problema vine de la monitor, avand in vedere faptul ca unitatea functioneaza. Du-l la reparat sau cumpara altul. happy

| MariusDk23 a răspuns:

Ori ti s-a ars placa video, ori ai vreun virus dala terminal sau ti s-a ars monitorul.happy

| cristy1993 a răspuns:

Nu este placa video nu te teme, cel mai probabil monitorul este vinovat, verifica cablul de alimentare si cel de la unitate!

| Bogdy997 a răspuns:

Problema ar putea fi in 3 locuri:
1. La placa video.
2. Cablul cu care e conectata placa video la monitor.
3. Monitoru.
Cel mai probabil este de vina placa video. Ai putea sa o scoti si sa vezi daca este ceve iesit din comun cu ea(Cand s-a stricat a mea avea un condensator care so umflat si o puscat. Clar o trebuit schimbata).
Sper sa-i dai de capat. big grin

| dishea a răspuns:

Cand se aprinde vezi sa nu trebuiasca sa chemi pompierii, dar probabil:
1.Nu ti-e pornit monitorul;
2.Ti-au ars hakerii placa video;

| d3vi1l a răspuns (pentru dishea):

Bullshit...

Nu ti-a ars nimeni nimic ma, ca altfel vedeai cand se ardea ca mirosea a ars sau face un scurt ceva.

1- Monitorul sa fie pornit
2- Conecteaza bine mufele, strange bine suruburile alea si vezi ca la pc sunt 2 mufe VGA, una de la placa video si una de la placa video integrata. Te uiti prin gaura de aerisire de la carcasa si vezi unde este palca video dedicata si te utii unde are mufa in backpannel. si acolo bagi bine de tot mufa de la monitor.

Acum daca nu porneste deloc monitorul, adica nici macar martorul luminos, adica beculetul acela, sau macar sa iti zica un mesaj gen ca intra in sleep mode, atunci monitorul este ars sau firul nu conduce curentul in monitor.

| adutzwtaw98 a răspuns:

Monitoru poate avea o problema, hardu, sau placa video

| AdeleWalker a răspuns:

Posibil ca nu e contact bun, ori butonul de pornit/oprit de la monitor e oprit sau cel mai rau, monitorul e defect.

| lurixxx a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asta pentru ca era memoria prea plina.

| Truyka_Floryn_1998 a răspuns:

Ba oameni buni ce tot aburiti lumea pe aici toata treaba este din Placa de baza de la chip-set-urile alea daca ati auzit ce sunt alea asa ca Frate cel mai bine este sa iti ei o noua unitate sau u placa de baza noua

| 777777777777 a răspuns:

Inseamna ca nu e firul pus bine il el

| AndreeaIoana29 a răspuns:

Foarte posibil sa se fi ars monitorul, mi s-a intamplat si mie, de 3 ori chiar.

| gagiuvasi a răspuns:

Daca ledul de la monitor este portocaliu, iar el nu se face verde, iar unitatea functioneaza te sfatuiesc sa desfaci unitatea ca probabil a intrat firele la ventilator...Mie asa mi s-a intamplat.winking