| Turcă_Cristina_1986 a întrebat:

Buna all,
Vreau si eu un formular de contact pentru un site DAR sa fie functional fiindca am cautat pe net si nu a functionat nici unul! p.s. nu vreau unul complex ci sa aiba doar nume, email, telefon, subiect, mesaj si cod de securitate anti-sapm, atat! fundita happy

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai aici documentatia de la functia de trimitere de mail

http://php.net/manual/en/function.mail.php

iti faci un script separat, simplu, care doar trimite mail uri si atat. VEzi daca ala functioneaza apoi vezi ce modificari trebuie sa faci in codul tau original.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de ceva cunostinte de programare, ca degeaba iti da cineva codul gata facut daca nu stii ce sa faci cu el

| Turcă_Cristina_1986 explică (pentru suntserios):

Macar sa functioneze codul ca ma descurc eu, am incercat pana acum si cu java si cu php dar nu imi trimite e-mail, am schimbat si adresa de e-mail din yahoo in gmail si nimic!

| suntserios a răspuns (pentru Turcă_Cristina_1986):

Pai stai un pic, ai un server de mail configurat sa iti trimita mail ul?
sa nu imi zici ca incerci local...

| Turcă_Cristina_1986 explică (pentru suntserios):

Da, desigur, am urcat site-ul pe host si am incercat trimiterea lui si nu imi trimite nimic, imi spune ca a fost trimis dar nimic, sau sa fie de la vreun script de pe pagina mea si acela sa intrerupa buna functionare a formularului? nuuuuu local cum asa? laughing

| suntserios a răspuns (pentru Turcă_Cristina_1986):

Eu altceva incerc sa iti zic, degeaba ai urca tu pe hosting, daca respectivul hosting nu are un serviciun de trimitere de mail?
hostingul iti permite sa trimiti mail uri?
php de pe server e configurat in asa fel incat sa trimiti mail uri?

de aia ti am zis, degeaba ai tu codul daca nu stii ce sa faci cu el.

Asigura te ca cele de mai sus sunt in regula si pe urma zi ca nu merge codul php.

| Turcă_Cristina_1986 explică (pentru suntserios):

Aa scuza-ma, da, desigur, am luat legatura si cu un reprezentat al hostinger si mi sa specificat sa schimb din yahoo. in gmail. si ca nu este nici o problema de la ei, acum nu stiu de la cine este! straight face

| Turcă_Cristina_1986 explică (pentru suntserios):

Mai lamurit complet! tu ai dreptate, dar problema este ca nu am cunostinte aprofundate in acest limbaj de php sau java, dar in html sunt divă, iar rugamintea mea de mai sus a fost sa imi dea cineva un formular de contact functional iar ce ma pui tu sa fac este sa incep sa invat iar acest lucru nu imi permit sa ma opresc din crearea site-ului! sincer

| suntserios a răspuns (pentru Turcă_Cristina_1986):

Pai trebuie sa inveti, altfel nu vei reusit sa faci nimic corect. Programarea nu e asa cum crezi tu, nu iti iese nimic copiind bucatele de cod si lipindu le unde crezi tu ca ar trebui. Programarea asta nu o sa te duca nicaieri si daca esti atat de diva in html inseamna ca e timpul sa mergi si mai departe. Daca vrei doar html te rezumi la site uri care implica html.

In rest ori inveti ori angajezi pe cineva care stie ce face ori nu te inhami la proiecte pe care nu le poti duce la final.

| Turcă_Cristina_1986 explică (pentru suntserios):

Sa stii ca ai dreptate, ai spus o vorba mare, pe bune! si o sa iti dau funda! cred ca venit timpul sa merg mai dreptate, asa este! dar probabil ca aici este problema si m-am speriat mereu, ca imi este frica sa nu ma blochez la ceva in momentul cand o sa practic si php si nu are cine sa imi explice ca acum nu imi spune tu mie ca cineva care si-a dorit ceva in viata nu a fost ajutat si indrumat, pe bune!

| suntserios a răspuns (pentru Turcă_Cristina_1986):

Ai aici documentatia de la functia de trimitere de mail

http://php.net/manual/en/function.mail.php

iti faci un script separat, simplu, care doar trimite mail uri si atat. VEzi daca ala functioneaza apoi vezi ce modificari trebuie sa faci in codul tau original.

| K0sti a răspuns:

Eu intr-un timp l-am avut pe asta si a mers ok!
http://www.formulareonline.ro/