| Sergiu197 a întrebat:

Bună! Am cumpărat un stick USB 2 TB la prețul de 100 de lei de pe OLX. L-am formatat în ex-Fat așa cum sunt setările sale inițiale și am încercat să copiez un folder de 16 GB. După 20% îmi apare o eroare precum că fișierul nu poate fi copiat pentru că nu există sau este afectat. Culmea e că nu pot șterge folderul tot, trebuie să formatez din nou stick-ul. L-am formatat și în NTFS, am înțeles că doar așa poți copia fișiere mai mari de 4 GB, însă tot la fel îmi face. Până la urmă am luat decizia de a-l returna vânzătorului, acesta l-a testat și la el am înțeles că merge, îmi spune că pc-ul meu are probleme. Nu știu ce să mai cred, nu sunt mare expert în așa ceva, dar oare am cumpărat un fake? Să mă fi înșelat oare la prețul ăsta?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, escrocherie. Dacă vrei stick de 2 TB cumperi un adaptor usb pentru nvme și de la un magazin de încredere un ssd nvme de 2 TB. Asta poate costa în jur de o mie de RON.

| NLS a răspuns:

Ce ai luat tu, e 99, 99% fake.
Un stick de 2TB e extrem de scump, si de rar.
Unul de 1TB costa aproximativ 230 euro, nou.

Cu 230 euro, iei oricand un M.2 de 1TB si o carcasa pentru el (22-25 euro maxim), si ai viteze de 7-10 ori mai mari.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur, iti vand eu stick de 2T cu 40 de lei dupa ce il iau de pe wish/alibaba/whatever cu 15 lei
dupa asta mai vrei sa si mearga?!?

exFAT... SUPORTA fisiere mai mari de 2G, doar fat sau fat32 nu suporta

iar ce spune vanzatorul, trebuie verificat cu rufus, care e gandit pentru TEPE de genul asta (are formatare cu testare de badblocks)

| mi25 a răspuns:

La pretul acesta cumparai unul din magazin Orange, Vodafone etc.

| Sergiu197 explică (pentru mi25):

Oricum o să-mi achiziționez altul, de capacitate mai mică dar dintr-un magazin și o să aleg unul din brandurile de încredere

| literallythesamebruh a răspuns:

Ai incercat să copiezi altceva pentru a vedea dacă eroarea persistă? Oricum, este posibil și ca stick-ul să fie unul fake sau defectuos.

| Sergiu197 explică (pentru literallythesamebruh):

Am încercat și asta, am copiat și altceva și eroarea persistă

| andreierdna91 a răspuns:

Sigur e fake.
Am comandat eu din China de pe AliExpress unul de 1tb la 15 lei si avea 64 mb reali (desi windowsul il afisa ca 1tb).
banuiesc ca e vorba de acelasi tip de fake.

| gheorgheeroul12324 a răspuns:

Sigur nu este ce ai platit, este un fake, cumpara nou si de calitate, cumpara online, asa ai legal 14 zile sa returnezi daca nu iti place.
un stick de calitate este scump, vezi KINGSTON HyperX SAVAGE usb 3, este super dar si scump
nu o sa gasesti viteze mari la 100 lei

| Sergiu197 explică (pentru gheorgheeroul12324):

Am returnat stick-ul și mi-a dat omul banii înapoi, a fost de bună credință. Mă gândeam că am făcut o afacere bună, dar mi-am învățat lecția.