| profil6568923 a întrebat:

Am cumparat un stick de 16 gb pe care il voi folosi la filme, voi pune filme pe el pentru a le vedea la DVD player.
Stick-ul este FAT 32. Ce sa fac, sa-l las asa sau sa-l formatez NTFS?
Nu pun fisiere mai mari de 4 GB.Conteaza pentru durata lui de viata daca este FAT 32 sau NTFS?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

NTFS este mai avansat, are niste tehnici mai bune de indexare a fisierelor, dar este recomandat pentru harduri sau SSD-uri. Pentru stick foloseste in continuare Fat 32, mai ales daca le folosesti pentru storage nu vrei sa pui fisiere mai mari de 4 Gb.
Si unele DVD-playere nu suporta NTFS.

Iar durata de viata. hmm este aceeasi. Sa-ti spun un lucru, cu cat este scris si rescris mai mult cu atat va dura mai putin. In fine un stick are peste 100.000 de scrieri si rescrieri si asta inseamna ca poti pune si sterge mai mult de 40.000 de filme. nu stiu pe derost numerele, este probabil sa aiba mai mult de 100.000, poate 1.000.000. In fine ca orice electronica se poate strica in orice moment happy dar nu trebuie sa te sperii ca nu sunt facute chiar asa de prost laughing

1 răspuns:
| al3xander a răspuns:

Iti recomand sa-l lasi FAT32, NTFS este pentru fisierele mai mari de 4GB si pentru setarea permisiunii userilor asupra fisierelor dar la cheite USB nu are rost optiunea asta.