| romanianboy a întrebat:

Am facut overclocking din bios la un pc si totul imi merge bine dar il pot duce mai departe.Adica pot sa il fac mai tare.doar am bios una sa il setez si mai tare... dar cand dau save isi face restart normal dar nu se mai aprinde monitorul.Nu pot face nimic numai sa ii scot bateria de memorie de pe placa si sa o iau de la inceput.Cum pot face sa il setez la maxim fara sa se restarteze?

2 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Depinde de bios si de placa de baza! la al meu daca ii dau setari care nu le suporta isi da restart din nou cu ultimele setari din bios cu care a mers bine! probabil ai lasat pe automat si la memorii si cand dai frecventa mai mare la procesor urca si frecventa memoriilor si nu mai merge! nu poti modifica in bios fara restart! ai grija ce modifici pe acolo, citeste forumuri despre overclocking, e periculos daca nu sti ce faci si daca impingi procesorul, etc la maxim, mai ales acum, pe caldura asta, fara coolere adecvate! poate prajesti ceva si te-ai scos de o cheltuiala pe vara!

| romanianboy explică:

@RS4 nu conteaza daca il prajesc (are 1, 20 ghz) vreau sa vad cat de departe il pot duce fara modificari la coolere