| GoodLuck15 a întrebat:

Am instalat acum 5 zile windows 10 pro 64 bit.
Mentionez ca am achizitionat si un hdd nou acum o saptamana care este Seageate Sata 3 7200rpm 1tb.
Am facut doua partitii de 450 de gb fiecare si dupa am instalat restul programelor.
Nu inteleg de ce mai mereu hard-ul e la 99% usage chiar si cand am doar chrome deschis sau alte mici programe, taburi.
O fi de la windows sau am instalat eu gresit windows-ul facand partitii asa mari?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca are RAM-ul mic, face swap foarte mult.

| GoodLuck15 explică (pentru doctorandus):

Eram 100% sigur ca se va gasi cineva sa spuna asta.Hmm 8 gb ram nu e de ajuns pentru windows 10? Procesorul e un i3 7100 Kaby Lake, deci ce ramane?

| doctorandus a răspuns (pentru GoodLuck15):

De curiozitate: da fisierul de swap pe 0 MB si reporneste Windows-ul si vezi daca face la fel.

| GoodLuck15 explică (pentru doctorandus):

Si unde gasesc acest fisier?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa ne pui pe un site de uploadat imagini, un printscreen cu process manager? Sa vedem exact ce proces de acolo mananca asa mult?

| UserulAnonim a răspuns:

Intra la Services in bara de cautare, cauta "Windows Update", intra acolo, alege optiunea Disabled si in urmatorul tab "Recovery" (sau ceva de genul) bifeaza la toate 3 "Take no Action". Poti face la fel si cu Windows Defender si alte servicii intuile ale Windows insa update-urile sunt cele care in general consuma resurse.
Sper ca te-am ajutat.

| GoodLuck15 explică (pentru UserulAnonim):

Deci sa inteleg ca nu e din cauza ca am facut partitiile prea mari? Ca in rest nu aveam ce sa gresesc la instalarea windowsul-ui

| Fanibu a răspuns:

Vezi in task manager(ctrl+alt+del) ce aplicatie utilzeaza hardul si mai jos ai cateva rezolvari daca...
https://answers.microsoft.com/......b9499533e2

| Fanibu a răspuns:

Partitionarea corecta a unui hard cu cel putin 4 platane(discuri) se face prin impartirea in valori egale.Cauza, modul de citire al capetelor de citire(pe ambele parti). Acest lucru duce la timpi mai mici de accesare. Ceea ce ai facut tu, este optiunea ta si e corecta, dar nu are de-a face cu tinerea hardului la 90 si ceva la suta.Cauza poate pleca de la: controlerul(cipul) de citire electronica a datelor, prezenta virusilor, aplicatiile din fundal, windows 10 are "cateva" sau updatarea sitemului de operare.Le indic pe aceasta cale(daca imi permiti) sa le sugestionez celor care vor, sa-si puna sistemul de operare pe SSD si datele(fisierele personale, programe, filme, etc) pe un HDD, prilej cu care va disparea acest inconvenient.E o varianta!

| GoodLuck15 explică (pentru Fanibu):

Te cred.Pe laptop am ssd si... zboarălaughing

| TheDuck a răspuns:

HDD-ul de obicei dupa instalarea Windows-ului sta cateva zile cu Usage 99% deoarece isi cauta si isi face singur update-urile. Vezi daca nu ai niste update-uri in asteptare sau dai search sa gaseasca.