| Grama_Ovi_2000 a întrebat:

Buna!
Am intalnit o problema destul de maresad
Am un laptop Asus x55c si pana acum a folosit windows 8 dar am trecut la windows 7 deoarece am auzit ca merge mai bine, dar problema este urmatoarea:de cand mi-am reinstalat windows-ul nu imi mai merg comenzile rapide gen fn+F9(blocheaza touchpad-ul) sau fn+F10, F11,F12(volumul) dar poartea ciudata este ca luminozitatea merge adica fn+F5, F6,sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.sad
Cine ma ajuta primeste FUNDA mare,mare, marebig grin
Multumesc anticipattongue

Răspuns Câştigător
| InspiratieDIY a răspuns:

Salut,

Daca nu ai reusit inca, trebuie sa intri aici:
http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=X55C&p=3&s=117
Iti alegi sitemul de operare (win 7 pe 32 bits sau 64 bits)
si pentru ceea ce ai intrebat tu, trebuie sa instalezi de la utilities ATKACPI driver and hotkey-related utilities.
Pentru SM bus controler poate sa fie un cipset utility sau altceva. Vezi din lista aceea de drivere cam ce crezi ca iti lipseste si instaleaza.

Mult succes!

9 răspunsuri:
| InspiratieDIY a răspuns:

Salut,

ce model de laptop e? Intra la producator pe site si instaleaza tot ce crezi tu ca iti lipseste. SM bus poate sa fie si un driver de Cipset, un Intel management ceva. La fel si pentru tastele rapide, exista un driver pentru function butons.
Daca imi zici ce laptop ai cu model cu tot iti dau link de unde sa dai jos driverele happy

Bafta!

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru InspiratieDIY):

Ti-am mai zis ASUS x55c

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru InspiratieDIY):

Iti multumesc multbig grin

| InspiratieDIY a răspuns (pentru Grama_Ovi_2000):

Cu placere! big grin

| InspiratieDIY a răspuns (pentru Grama_Ovi_2000):

Salut,

Daca nu ai reusit inca, trebuie sa intri aici:
http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=X55C&p=3&s=117
Iti alegi sitemul de operare (win 7 pe 32 bits sau 64 bits)
si pentru ceea ce ai intrebat tu, trebuie sa instalezi de la utilities ATKACPI driver and hotkey-related utilities.
Pentru SM bus controler poate sa fie un cipset utility sau altceva. Vezi din lista aceea de drivere cam ce crezi ca iti lipseste si instaleaza.

Mult succes!

| InspiratieDIY a răspuns:

Uite intra aici si cauta in functie de model sau serial no. drivere
http://support.asus.com/download/options.aspx?SLanguage=en&type=1

Bafta!

| Impact25 a răspuns:

Salut instaleaza toate driverele laptopului. dai click dreapta my computer -manage-device manager si vezi daca iti apar cateva cu semnul?

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru Impact25):

Da imi apare la ``other device`` -SM buss controller uite si o poza http://imgur.com/AYrcHBt

| Impact25 a răspuns (pentru Grama_Ovi_2000):

Instaleaza toate driverele. funda

| Grama_Ovi_2000 explică (pentru Impact25):

E un raspuns prea banal pe care l-ai dat..asta stiam si eu ca trebuie sa instalez toate driverele dar nu stiam de unde ..as fi incercat cu drivereasy dar nu l-a gasit pe cel care imi trebuia, si in plus doresti funda pentru un raspuns ``instaleaza toate driverele``?