| Bbybianca26 a întrebat:

Am intampinat recent o problema cu laptopul.
Stau in camin si acum cateva saptamani mi-am luat un router wireless si l-am configurat de pe laptopul meu. De atunci internetul imi merge foarte greu, in timp ce colegei mele de camera ii merge perfect.
Initial am crezut ca e de la setarile proxy, insa am fost acasa unde doar eu accesez wireless-ul si merge la fel de rau. Care ar putea fi problema?
Tin sa mentionez ca laptop-ul il am de un an de zile cu windows 8 cu licenta.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu compari netul pe cablu cu netul pe wireless! Viteza e net inferioara, in plus depinde si de placa de retea wireless din calculator cat e de performanta si de router cat e de performant!

| Bbybianca26 explică (pentru K0sti):

Nu a spus nimeni ca se compara wireless-ul cu cablul. Ideea este ca inainte sa configurez routerul internetul mergea perfect atat prin cablu cat si prin wireless. Acum la camin nici prin cablu nu e o mare diferenta. Si nu inteleg unde e problema

| K0sti a răspuns (pentru Bbybianca26):

Teoretic nu are nicio treaba una cu alta. E o coincidenta! Ai probleme cu sistemul de operare sau driverele! Cu atat mai mult cu cat colegei ii merge bine! Deci clar e ceva din calculator! Incearca si cu alt browser!

| gir861 a răspuns:

Ai încercat să reinstalezi driverul plăcii wireless de la fabricant?

| Bbybianca26 explică (pentru gir861):

Nu. Ma gandeam eventual sa reinstalez windows-ul

| pbsolver a răspuns (pentru Bbybianca26):

Posteaza aici rezultatele testului speedtest.net

| gir861 a răspuns (pentru Bbybianca26):

Încearcă mai întâi să reinstalezi driverul de la fabricantul plăcii wireless, nu pe cel de la fabricantul laptopului. Am mai avut astfel de surprize, unii fabricanți de laptopuri modifică driverele să lucreze numai cu anumite aplicații, iar unele astfel de aplicații au conflicte cu Windows...