| roxy9303 a întrebat:

Am laptop Acer E1-571 si nu imi merge camera web? ce drivere trebuie sa instalez? sau ce e de facut?(am CD cu drivere de la laptop, dar nu imi merge webcam-ul desi le-am instalat...sau e alta problema?). Mersi big grin fundita

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Conteaza si ce sistem de operare ai instalat tu pe laptop. Unele webcam-uri nu suporta decat anumite versiuni, de aceea e bine sa verifici pe site-ul producatorului pentru ce sistem de operare s-au creat drivere-le pentru camera ta. Nu poti pune versiuni pentru xp pe windows7 sau invers. Daca drivere-le sunt compatibile si instalarea s-a realizat cu succes, uneori webcam-ul trebuie configurat pe programul pe care vrei sa-l folosesti (Messenger nu detecteaza automat camera, trebuie facute setari; la Skype, din cate tin minte, recunoasterea e automata). De aceea e posibil ca el sa nu reactioneze. Daca ai cd, trebuie sa existe pe el si un soft cu care poti inregistra sau realiza fotografii cu webcam-ul. Daca acest program iti recunoste camera, inseamna ca drivere-le sunt instalate bine. Daca softul nu comunica cu webcam-ul, inseamna ca drivere-le trebuie instalate/reinstalate corespunzator cu indicatiile producatorului.

| RoabaDot a răspuns:

Uite un site cu drivere Acer E1-571 http://www.gurudrivers.com/......river.html
incearca sa rezolvi cu situl acela iar daca nu functioneaza in continuare reistaleaza windowsul