| PuUfiy a întrebat:

Buna am laptop Asus cu sistem de operare ubuntu am mozila dar nu reusesc sa iau Adobe flash player adica dupa ce l-am descarcat de pe net cand ma duc la download sa il deschid e totul diferit nu e ca la win7 as avea nevoie de ajutor pentru ca nu ma descurc singura...

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Deschizi un terminal si scrii sudo apt-get install flashplugin-installer

| PuUfiy explică (pentru doctorandus):

Dupa ce scriu aia imi cere o parola nu stiu parola de unde am luat eu laptopul nu mi-a spus ca exista o parola sad

| doctorandus a răspuns (pentru PuUfiy):

Cum pana mea ti-au vandut laptopul fara sa-ti dea parola? Pai daca n-ai parola nu poti lucra cu el cum trebuie, e ca si cum n-ar fi al tau. Nu e o parola standard? Parolele sunt tinute in /etc/shadow si daca pornesti de pe un CD de pornire cu Linux, de ex. Puppy Linux sau UBCD cu Parted Magic, iar sistemul tau nu e cifrat, poti edita /media/.../etc/shadow si sterge parola. Pe urma pornesti Ubuntu si iti pui alta parola. Daca nu te pricepi pune sa faca asta pe cineva care se pricepe.