| LionSese a întrebat:

Am mai pus o intrebare in legatura cu laptop-ul ASUS x550jx-xx129d caruia nu am reusit sa-i pun windows 7dar am rezolvat-o punandu-i windows 8..Insa acum am o alta problema la el. dupa instalare si dupa instalarea driverelor nu am memorie VRAM..AM 4GB RAM la el si ar trebui sa am undeva la 1GB VRAM la elprima data am avut 32MB iar acuma cumva dupa un update am 160MB..procesorul e i5 4200H si are integrata intl hd graphic 4600 iar dedicate e NVidia GeForce 950M..Nu stiu care este problema cu VRAM-ul si de unde vine. Poate cineva sa imi spuna ce sa fac.ce sa incerc.Am problem cu el? E de la driver sau e de la vreo component din el? Astept raspuns si va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| McGog a răspuns:

Salut incearca sa treci pe win 10 si ai grija sa instalezi Os pe x64 nu pe x32... win 10 iti va incarca automat toate driverele necesare nemaifiind nevoie de instalare manuala. Iar pentru informatii legate de placa video incearca gpu-z

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duci sageata in coltul din dreapta sus si la lupa de cautare scrii dxdiag Apoi dai enter si DA. Dai pe display si acolo ar trebui sa gasesti acel VRAM la Total aprox. memory.

| DryIce a răspuns:

Vram e memoria la placa video. :/ ram si vram sunt 2 lucruri diferite. Ram e la cpu, vram e la gpu. vram = video ram (gddr5 de exemplu); ram (ddr3 de exemplu). Memoria la gtx 950m este 4gb si nu 1 gb. sursa http://gpuboss.com/graphics-card/GeForce-GTX-950M ..nu prea inteleg care e intrebarea ta :/

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Daca tu nu te prea pricepi la placa video, de unde sti cat vram iti este utilizat? aia se vede cu gpu-z sau cu programele de overclock. De unde sti ca ai 1gb numai? sti macar numele complet al placii video? pe net nu exista simplu geforce 950m ci numai geforce gtx 950m sau geforce gt 950m.

| LionSese explică (pentru DryIce):

Stiu ce este VRAM am citit o gramada de articole pe net.Placa mea este NVIDIA GE force GTX 950M, procesorul este I5 cu hd graphic 4600 placa video integrate(pentru cei care nu intelegle-am pus si numele modelului laptop-ului sa vada ei mai bine daca gresesc). Poti vedea cat VRAM ai in calculator..aici aveti instructiunile pentru windows 8 mariile voastre poate o sa intelegeti mai bine dupa..Control panel->display->screen resolution->advanced settings->adapter, asa puteti vedea cata VRAm de pe placa dedicate si placa integrate are, iar eu pe integrate am 0 iar pe dedicate am 160MB..si da am avut 32MB dupa care am scos de pe pagina Intel un pached cu ceva driver..si dupa instalare am 160MB.Tocmai pentru asta vam adresat intrebareadar habar nu ati avut sa imi dati un raspuns decent. Unul nu intelege intrebarea altul rade si se intreaba cum am crescut VRAM..frate pare ca e posibil. daca stiam asta ma filmam si iti trimiteam video sa vezi ca s-a putut.Iar celalalt spune ca nu ma pricep la placa video cand eu i-am dat numele la amandoua amandoua placile si cea integrate si la cea dedicate.Nici un raspuns nu a fost nici pe aproape bun.Ramon mi-a dat un raspuns dcent.dar deja stiu cum sa vad cat VRAM am, dar nu stiu care e problema de am doar atata in tot system-ul. Vroiam sa stiu daca e de la driver(nu sunt bune sau nu sunt instalate toate) sau e de la placa are vreo problema desi ma indoiesc sa aiba amandoua vreo problema.pentru ca mai mentionez odata eu cu amandoua placile am doar 160mb VRAMpentru ca sigur trebui sa am mult mai multa memorie VRAM

| DryIce a răspuns:

Dude "prima data am avut 32MB iar acuma cumva dupa un update am 160MB" wtf is this? adica tu ai marit video ramul? laughing sunt convins ca nu intelegi nici tu ce vorbesti =) la placa dedicata 950m ai 4 GB! 4000 mb! desi iti ajungeau si 2gb da wtever