| LionSese a întrebat:

Am achizitionat luni un ASUS x550jx-xx129D care are free DOS. Am primit de la un prieten un stick cu windows 7 dar nu il recunoaste asa ca am facut un DVD bootabil cu el si a inceput instalarea, totusi nu am putut alege optiunea de windows, adica ultimate sau alta, dar presupun ca prietenul meu are windowsul doar cu o versiune si aia e ultimate(dar e doar o banuiala). Incepe procesul de instalare, instaleaza tot, pana la bara verde care se incarca, desi nu cred ca e completa, aici nu sunt sigur, dupa care isi da restart, dupa restart, apare starting windows, dar sta in punctul asta fara sa mai faca ceva. Nu stiu care este problema. Va rog foarte mult sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

La primul restart incearca sa scoti dvd-ul din unitate. In mod normal la primul boot dupa instalare, windows-ul trebuie sa porneasca de pe hdd. Eventual incearca in bios, cand se restarteaza, intri in bios si schimbi ordinea de boot-are, pui hdd-ul primul si apoi dvd-ul.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca laptopul este nou sa stii ca suporta doar de la w8 in sus.Si eu am luat un laptop in decembrie si a trebuit sa instalez windows 8.Desi voiam windows 7.

| K0sti a răspuns:

Nu ai drivere pentru win 7, asa ca nu te mai strofoca degeaba!

| LionSese explică:

Da intr-adevar am pus windows 8 pe el, Hdd a dat ceva batai de cap, sa instalat cam greu, dar in rest merge. Driverele sunt complicate rau, e super naspa ca nu mai trimit driverele ca inainteacuma mai nou le dau producatori jos.Si da stiam ca nu am driver pe windows 7 dar eram nerabdator sa il deschid si sa fac ceva pe el. In rest acummai am o singura problema la el.La pes 2013 nu imi citeste placa video NVidia Ge force GTX 950M-ul si VRAM-ul.Am instalat pes2009 d curiozitate..aici imi citeste placadar VRAM-ul tot la 32MB e..Pentru a rezolva problema asta am nevoie sa instalez vreun driver? Sau cum o pot rezolva? pentru ca nu cred ca modelul asta are doar atat VRAM. Va multumesc anticipat din nou