| ionutraluca a întrebat:

am nevoie de ajutor.Cum pot afla daca cineva imi fura netul prin wireless? Am router conectat la pc, eu ma conectez pe laptop prin wireless si merge foarte greu netul la laptop, am parola la router.Cum pot afla daca cineva imi fura wireless?

Răspuns Câştigător
| andyanimefan64 a răspuns:

Buna! Deci nu stiu daca e bun raspunsul meu, dar ai cumva antivirus?
Daca ai vezi daca gasesti la optiunile acestuia firewall si ar putea fi posibil (ca in cazul meu) sa arate incercarile de a intra in pc-ul tau sau incercarea oricarei chestii legate de el. Daca nu ai iti sugerez sa downloadezi un firewall sau un anti-virus care stii ca are si aceasta optiune.Mult succes.Bye

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Pentru asta mai bine ai pune parola la router. Este cel mai indicat. Insa vezi la networks. Si cu asta ai scapat.

| Anaeli a răspuns:

Buna. Desi a trecut foarte mult timp de la postarea intrebarii, voi raspunde pentru ca multe persoane au aceasta problema. Eu am modem Speed Touch 585 si mi-au fost de mare folos aceste explicatii.
Pentru a impiedica furtul pe internet:
-Se afla propriul IP accesand http://evi.ro
Se copiaza IP-ul pe net (de exemplu: http://92.83.223.323).
Apoi clich "Home Network", click "Interfaces", click "WLAN: nume" (exemplu: WLAN: Andreea, sau ce nume si-a pus fiecare), click "Configurare", unde vor aparea optiunile pentru partea wirelles a routerului.
In dreptul "Network Name (SSID)" se poate schimba numele.
La "Encription" se bifeaza "Use WPA-PSK Encryption".
In dreptul "WPA-PSK Encryption Key" se scrie parola.
Apoi se salveaza aceste modificari.

Totusi, in cazul in care aveti suspiciunea ca va fura cineva net puteti urma etapele:
Click dreapta pe "My Computer", click "Properties", iar la "Full computer name" apare numele PC-ului (de exemplu: user-PC).
Se copiaza din nou IP-ul pe net, click "Home Network". Aici vor aparea PC-urile conectate la wireless si prin cablu la acea retea. Daca apar alte nume in afara de numele PC-ului, click pe acel nume, click pe "Configurare" si se debifeaza "Allowed on WLAN". Astfel va fi banat acel PC pe reteaua proprie. Se procedeaza la fel cu toate numele necunoscute.

| Ramooon a răspuns:

Pai eventual pune o parola mai complicata la router si o alta parola la wireless, daca pui parola pe router poate sa intre ignorand setarea router-uluihappy