| Alexandra1976 a întrebat:

am o imprimanta Canon pixma mg5750 si astazi am reincarcat cartusele, am vrut sa dau reset pentru ca dupa incarcarea acestora imprimanta imi arata ca acestea sunt tot goale! Am cautat un tutorial pentru resetare ..am facut ca in tutorial ( am apasat reset si on in acelasi timp, apoi reset de 4 ori ) dupa aceasta operatiune nici ca s-a resetat dar mai grav este ca nu mai porneste deloc imprimanta! A mai patit cineva asa?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Chiar daca softul arata ca nivelul de cerneala este minim, asta nu inseamna ca imprimanta nu e functionala. Trebuia sa printezi un text cu ea, si iti dadeai seama ca nu are nicio problema.
Nivelul de cerneala afisat se poate reseta (uneori dificil de rezolvat), dar de ce sa-ti bati capul, cand exista alte indicii ca cerneala e pe terminate?
Vei sti ca acele cartuse sunt goale atunci cand foaia iese partial tiparita sau alba.
Resetarea cartuselor se face altfel decat resetarea imprimantei.
Scoate imprimanta din priza, scoate si cablul de alimentare si, dupa 30 de minute, conecteaza cablul la ea si incearca s-o activezi. Poate e doar o problema temporara.
Daca nu intra curent in ea, va trebui dusa la service, pentru o verificare mai amanuntita.