| sadboy a întrebat:

am o intrebare in legatura cu placa video gt 220 ce o am montata pe pc.Ei bine, placa are un cooler pe ea ce face foarte mult zgomot(70% din zgomotul total al pc-ului).Ii fac vreun rau daca deconectez coolerul de pe placa si pun un alt cooler sub placa de baza separat? este mai silentios, mai mare si are racire mai buna...si sa monitorizez temperatura placii cu fanspeed de ex? multumesc mult

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti deconecta acel cooler al placii video, dureaza cateva zile pana placa se arde in mod ireversibil.

Apeleaza la un service pc, ori la cineva care sa pricepe sa-l scoata afara, sa-l curete de praf, si sa-l unga cu ulei de masina de cusut.

Nu poti folosi un alt cooler pentru placa ta video "atasat" pentru ca are un alt flux de aer.

| pufuleata a răspuns:

Daca pui un cooler extern, iti raceste mai bine, a cum depinde si cat dai pe el, stiu sigur ca este mult mai silentios.