| xXGaBiXx a întrebat:

Problema cu PC-ul. Nu performanta, ci zgomotul. Cooler-ul este nou cumparat de 3-4 luni. La inceput nici nu scotea vreun zgomot, dar acum parca e racheta... Ce as putea sa fac sa mai scada din zgomot? (Mai am 2 ventilatoare si la placa video)
Si inca o intrebare... De ce sunt mai scumpe coolere-le pe ventilare lichida?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Intrebare: cum de ai ajuns bun la coolere pe lichid? Nu merita sa pui asa eva intr-un pc normal.
Ce cooler ai? Vezi ca daca e in garantie si e un cooler aftermarket, sa il duci la garantie.

| MeConstantine a răspuns:

Buna.,
Pai probabil este prea mult praf la cooler. Desfa-l, curata-l si verifica bataia motorului. O sa mearga bine dupa aia. Curata ventilatoarele macar odata la doua luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa il schimbi iar...

| Gabi05 a răspuns:

Intra in bios si seteaza RPM mai mic.
Daca nu fuctioneaza curatal de praf.

coolerele pe lichid sunt mai scumpe pentru ca sunt capabile de overclock mai mare decat un cooler pe aer.
Oricum nu se merita cumparat cooler pe lichid.In general racirea adevarata apa o faci tu.Cumperi furtune/ventilatore/cot-uri/bazin de apa samd.Dar e mai eficienta solutia construita pe apa de tine, decat coolerele pe lichid.

Uite aici doua poze cu racire creata de mana omului acasa.Dar e si eficienta.

http://www.mygarage.ro/......stem_1.jpg

http://www.mygarage.ro/......stem_2.jpg

Toata povestea o vei citi aici, si cum se construeste.
http://www.mygarage.ro/cooling/101372-watercooling-home-made.html

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrughita a răspuns:

Scoate-l de acolo si curata-l foarte bine de praf. e posibil sa faca urat de la mizerie