| Dini11111111 a întrebat:

Buna! Am o întrebare pentru voi, deci, am un laptop Asus notebook si vreau sa pun un CD in el, doar ca nu stiu daca se poate pune într-un laptop de genul CD uri. Ajutați-ma va roooooooog!

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Toate laptop-urile de cativa ani nu mai au unitate optica si nici gaura pentru unitate optica
asa ca singura solutie e unul extern pe usb
https://www.emag.ro/unitati-optice-externe/c?ref=bc

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca are unitate optica, se poate. Dar in ultimul timp, nu mai sunt prevazute cu asa ceva. Poti folosi o unitate optica externa pe care o conectezi prin usb la laptop. Asa am eu.

| sierra1 a răspuns:

"deci, am un laptop Asus notebook si vreau sa pun un CD in el, doar ca nu stiu daca se poate pune"

ASUS și mai cum?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am doua Asus-uri, unul are CD (DVD-RW), celalalt nu.
Te uiti pe laterale si vezi daca are acel sertar cu un buton pe el, care se deschide. Daca nu are, singura solutie ar fi sa cumperi un DVD writer extern, cu usb.
https://www.emag.ro/......DLN6LMBBM/

| relian a răspuns:

Daca nu are DVD pus de aia care l-au facut,atunci tu nu-i poti instala nimic in interior,nici nu ai cum si nici unde.
Laptopurile care nu au DVD,folosesc un DVD extern,sau USB stick.
Mai toate latopurile noi nu mai vin cu unitate DVD,nu prea se mai folosesc discurile,s-a dus vremea lor, asa ca o unitate DVD pus intr-un laptop face ca acel laptop sa fie mult mai mare.

De aia nu se mai pun, se cauta sa se elimine cat mai multe device-uri pentru ca laptopul sa fie cat mai mic, subtire, etc dar sa functioneze f bine si sa poti faci chestii ca si pana acum, ba si mai multe chiar.
Deci in loc de DVD se foloses stickurile astea USB.

| Catrice a răspuns:

Uau zici ca e model anonimhee hee
Am avut și eu notebook Asus și nu mergeau cd-uri, altcineva avea alt model și avea slot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi daca are slot pentru CD-uri.