| georgel09 a întrebat:

Am o intrebare vreau sa imi fac un pc pe componente de la a la z.
cpu:i5 3470
gpu:nvidea gtx650 ti boost
motherboard:gigabyte ga z77x d3h
ram:hyperx beast 8 gb frecventa 1600 sau 1800
case:thermaltake v4
sursa:corsair cx600
hdd:Western Digital caviar blur 1tb 7200 rpm sata 3
unitate optica:LG gh24ns95 bulk black
As vrea sa stiu daca pot sa cumpar aceste piese in ziua de black friday pentru ca eu am auzit ca nu vor fi reduceri la piese de pc voi ce parere aveti de asta si de piese?

Răspuns Câştigător
| ITMania a răspuns:

G43 Gaming e o mare tampenie, mult prea scumpa pentru ce ofera.
Vrei B85, ai Asrock B85 Pro4 la putin peste 300 lei.

Tu vrei sa bagi multe si speri la miracole de Black Friday, dar habar nu ai ce reduceri de toata jena vor fi.

13 răspunsuri:
| oPeL68 a răspuns:

In functie de ce noroc ai, pot fi dar te pot suna dupa vreo cateva zile sa-ti spuna ca nu mai au acele piese in stoc pentru oferta 'black friday' si daca doresti sa la achizitionezi la pretul lor integral.

| georgel09 explică (pentru oPeL68):

Aha te inteleg :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. schimba carcasa cu segotep sg-z2 sau zaltman z3 plus.

2. Ce faci cu sursa aia de 600 cand sistemul tau nu trece de 250? Ia una de maxim 500 (de exemplu sirtec)

3. Ia o placa de baza pe socket b75. Alea pe socket z77 sunt pentru overclock iar procesorul tau nu suporta(doar procesoarele cu "K" la sfarsit suporta overclock).

| georgel09 explică (pentru anonim_4396):

Ok asa am sa fac dar recomandami o placa de baza buna, Asus, msi, gigabyte ceva bun.Dar placile de baza b75 sunt numai pentru procesoarele fara terminal k?

| georgel09 explică (pentru georgel09):

Ce ziceti ar fi buna msi b75a g43 gaming?

| ITMania a răspuns:

Placa de baza nu este ok. Chipset`ul Z77 permite sa faci OC,ceea ce procesorul nu stie,deci practic dai bani in plus pe ceva ce nu poti folosi.

In plus,avem Haswell pe piata,mai noi, consum mai mic, performanta mai buna.

Carcasa e slabuta, sursa scumpa si mediocra, monitorul la fel.

Care e bugetul maxim si la ce folosesti sistemul?
Se poate mult mai mult in banii astia.

| georgel09 explică (pentru ITMania):

Dar ce placa de baza pana in 600 de lei ar fi buna?
sistemu il folosesc pentru gaming
buget maxum 2400 lei si sa nu uitam ca le cumpar cand ii black friday

| georgel09 explică (pentru ITMania):

Aha dar ce placa de baza si sursa imi recomanzi

| ITMania a răspuns (pentru georgel09):

Si cum ai reusit sa bagi tu alea in 2400 lei? Sau crezi ca de Black Friday vor fi reducere infernale?
Iti zic de pe acum sa nu-ti pui baza in el, daca prinzi memoria RAM cu 20 lei mai ieftin sa zici multumesc, ca in niciun caz nu se va incadra sistemul ala in 2400 lei.

La banii tai, ai i5 4440 + 4GB RAM + GTX 660 si te joci mai bine decat ce ai ales tu acolo, avand si un procesor mai bun, si o placa video mai ok:
http://bit.ly/HDJJvf

Ori le iei acum,ori de Black Friday,e tot aia la PC Garage.
Daca vor fi mai ieftine de Black Friday, primesti diferenta sub forma de voucher, ce se cumuleaza pe fiecare produs. Practiv, daca e sa fie mai ieftin, te alegi cu niste bani in cont.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ITMania):

E buna configuratia ta, dar sincer eu n-as pune un i5 pe cea mai low budget placa de baza posibila si nici n-as lua in anul 2013 hdd de 500. Mai pune 100 de lei si ia o placa de baza pe socket B85 + HDD de 1 TB.

| ITMania a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca B85 practic nu aduce nimic in plus in afara de sloturi RAM mai multe si eventual ceva PCI`uri. Nu limiteaza nici una procesorul si ne descurcam cu ce buget avem. happy

PS: B85 si H81 sunt chipset`uri.
Socket`ul e 1150.

| georgel09 explică (pentru ITMania):

Deci sa merg pe o placa de baza B85? sau nu
Eu mi-am pus ochi pe msi B85a g43 gaming si gigabyte ga B85 hd3 si procesorul las schimba cu i5 4570 ce ziceti? si am sa bag si 4 gb ram

| georgel09 explică (pentru ITMania):

Dar de gigabyte b85 ga hd3ce zici sau este mai buna asrock?

| ITMania a răspuns (pentru georgel09):

G43 Gaming e o mare tampenie, mult prea scumpa pentru ce ofera.
Vrei B85, ai Asrock B85 Pro4 la putin peste 300 lei.

Tu vrei sa bagi multe si speri la miracole de Black Friday, dar habar nu ai ce reduceri de toata jena vor fi.