| moniqa a întrebat:

Am o problema.Am apasat pe un link de la un site PTC si mi-a aparut mesajul "Hacked -your system was hacked by a turkish hacker" sau ceva de genul. În acel moment mi s-a închis Mozilla Firefox.Am încercat sa-l deschid din nou si nu am reusit.Am intrat în panica, bineînteles.Am dat drumul la antivirusul pe care-l am eu, Avast si nu a gasit nici un virus. În timp ce rula antivirusul, am deschis Internet Explorer si am lucrat fara nici o problema. Dupa vreo 2 ore am deschis din nou Mozilla si mi-a aparut mesajul ca sesiunea a fost întrerupta din cauza unui site pe care am fost (aveam mai multe ferestre deschise în acel moment), am dat start new session si totul merge ok.Nu am avut probleme cu PC-ul dupa aceea, adica n-a luat-o razna, nu-mi sunt schimbate parolele la mess... Întrebarea mea e daca am motive sa ma îngrijorez (mai mult decat sunt). Ce sa fac? Chiar a intrat vreun hacker în PC-ul meu? Ce poate sa faca? Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| LNK a răspuns:

Salut!
Eu cred ca daca PC-ul a mers normal, toate programele si nu ti-au fost schimbate parole, nu e niciun hacker. Adica, mesajul acela putea sa fie si o gluma (una proasta desigur) care sa te sperie.
Iti recomand sa activezi si Firewall-ul de la Windows (daca nu e activat) si daca il ai si ai si Antivirus-ul cu update la zi, atunci nu ai de ce sa-ti faci probleme.
De asemenea, nu intra pe toate site-urile care iti sunt trimise pentru ca pot fi virusi.
Si foloseste browsere actualizate. De exemplu, nu folosi Internet Explorer 6 cand s-a lansat 8.
Sper ca te-am ajutat! happy

3 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Si de asemenea foloseste in continuare Internet Explorer 8 big grin

| katta a răspuns:

Dupa ce ti s-a intamplat asta ai mai stins calculatorul? Daca da si apoi a mai pornit si e in regula, eu cred ca nu s-a intamplat nimichappy

| moniqa explică:

Asta s-a întamplat aseara.Azi cand am deschis pc-ul a mers, deci sper sa fi fost doar o gluma. A mai patit cineva asa ceva?