| f1r3TiG3R a întrebat:

Buna am o problema, am instalat azi un Windows 7 ultimate modificat, si merge bine, totul pana cand incerc sa urc ceva pe net, automat imi cade netul, am net pe stick de Vodafone, pana acum mergea perfect, am avut windows-ul asta pana acum si cu acelasi tip de net si mergea, acum vad ca isi bate joc de mine.Sa fie ceva de pe la vreau driver sau ceva, dau funda. P.S merge sa cobor, nu merge sa urc.

14 răspunsuri:
| f1r3TiG3R explică:

Pana la urma am rezolvat enigma acestei dileme, uitesarm sa instalez Net Framework, acum merge.

| vrelian a răspuns (pentru f1r3TiG3R):

Cum ai instalat o versiune modificata de windows? este asa cdva versiuni midificate? intreb pentru ca nu am auzit si nu stiu.dar sint deschis sa invat.

| f1r3TiG3R explică (pentru vrelian):

Exista versiuni de windows modificate, adica versiuni prelucrate.Aceste versiune prelucratele au diferite Tweak-uri de performanta, grafica, etc. Unele dintre au programe gata instalate, sau nu, fie are anumite functii neutile unui utilizator obisnuit scoase. Pot fi si doua in unu, cu ar Windows 7 Royal XP, sau sa zicem Windows 8 pre eXtream edtion, cel pe care eu il am instalat, si este in ciuda numeleui un windows 7 foarte bun. Mai esista si Windows xp 7 Genius Edition 3 mic dar foarte bun pentru jocuri. Acum sunt sute de versiuni modificate, si cu siguranta sunt mai bune decat cel deja prea obosit windows clasic. sper ca te-am lamurit cat de cat. hai pe blogul meu http://p2simplu.blogspot.com/

| vrelian a răspuns (pentru f1r3TiG3R):

Daca sint ce spui nu cred ca sint mai ok decit windowsul de la microsoft.de ex eu am luat un windows 8 de pe net l-am instalat, merge bine doar ca nu pot seta luminozitatea.si probabil mai sint si alte chestii ce nu o sa mearga.il mai tin cred vreo luna doua dupa care imi iau de la Microsoft cu licenta cu tot.fac upgrade dau 40$ si gata.pai aia nu merege aialnta la fel si uite asa ca ce pentru 30-40 $.iar windowsul nu este obosit deloc. daca era obosit nu il mai foloseau oamenii.ce spui tu cred ca doar prin europa de est se practica si poate prin asia.in rest toti oamenii folosesc windows normal sau apple.eu zic ce vad.dar na acum fiecare cu cel doare.si pe blogu tau nu stiu sa vad cind am timp.dar sa stii ca nu cumpar chestii modificate si alte alea.si apoi nici nu sint in romania.deci nu pot fi clientu nimanui.am mai fost asa invitat pe colo colo de unia care avea service te telefoane de calculatoare etc. unia chiar ma si bruaiu pe aici ca arat la lume cum sa formateze calc cum sa instaleze un windows pas cu pas.si probabil nu le prea convine.dar o sa intru si la tine sa vaz ce ai pe acolo.multam oricum.

| f1r3TiG3R explică (pentru vrelian):

Bun partea cu cumparatul ceva nu am inteles ce vrei sa spui, partea cu windows 8 luat pe net nu este un windows modficat fiind cel oficial re-urcat pe net de altii si de alti si tot asa. Parte cu luminozitatea, nu are nici o treaba cu el, iti recomand sa verifici bine setarile si sa nu cumva sa fi facut vreo greseala la instalare, eu personal nu recomnd windows 8 pe laptopuri sau sisteme desktop mai ales pe cele ce nu sunt deja cumparate cu el, pentru ca compratarea sa va lasa de dorit, am incercat asat cu windows 8 cumparat pe Asus, si imi baga erori peste erori pana m-a enervat si am bagat tot windows 7. Am spus ca este obosit la mine nu alti, mie nu imi placeau limitarile de windows-ul gata instalat, sau cel cumparat, asa ca am ales ceva cu mai multe optiuni si fara limitari, sa pot face ce vreau eu cu el. Sistemul de operare la Apple nu se cheama Apple, ci MAC OS X + versiunea. ca tu spui ce vzi este adevarat ce face unul nu trebuie sa faca neaparat si celalt, tu mai intrebat si ai spus ca esti dispus sa inveti, iar eu ti-am raspuns cu ce stiu. Pe blogul te-am invitat nu pentru a cumpara ceva, sau mai stiu ce altele, si nici nu te-am obligat sa o faci, ti-am oferit o sugestie. nu vad de ce ti-ar certa careva ca spui la lume cu sa isi formateza pc-ul, e dreptul tau sai inveti daca stii, la fel cu si ei ii invata pe alti, de-ai suntem aici in acesta comunitate sa ne ajutam reciproc. daca ai intrat pe blogul meu ai vazut ca eu nu vand chestii, ci ofer programe utile celui ce ii trebuiesc. partea cu asia si cu eruropa de este nu o inteleg, windows-urile modificate nu sunt piratate ci sunt facute de oameni si distribuite in mod gratuit, unele au avantaje cum este al meu, alete au dezavantaje, aletele sunt echilibrate, din nou iti spun acesata nu este piraterie, ci oricine vrea le poate cobora de pe net si utiliza.

| vrelian a răspuns (pentru f1r3TiG3R):

Ba este piraterie te asigur.ca nu le poate face nimic celor care le posteaza este altceva.dar un windows este proprietatea cuiva si tu nu ai dreptul fara acordul lui sa faci nimic. daca faci ceva se numeste ilegal.si nu am spus gata tu vinzi ceva pe blogul tau.am spus asa la modul general. daca tu sau aia ce posteaza un sistem de operare il poate denumi altfel daca este altfel. daca este windows chiar de schimba numele desi nu prea vad cum tot ilegal se numeste. daca totul ar fi fost legat atunci ai fi putut sa inreginstrezi acel windows.ori daca ar fi fost legal ai fi putut sa le vinzi si la magazin.de ce nu vinde nimeni prin magazine aceste windowsuri daca e legal? pentru ca nu e legal.ira calculatorul meu daca mergi la magazin o sa vezi exact acelasi calculator dar absolut acelasi cu windows 8.ma uitai pe youtube si multa lume se plinge de chestia cu luminozitatea, ma refer cei cu laptop care au trecut de la 7 la 8. dar sigur cred ca acestia care se pling au instalat windows luat de pe net deci ilegal, sau cum s[pui modificat, ar uite ca ai si probleme daca e gratis.la un latptop nu ai ce setari sa faci atita timp cit windows 8 prei el anumite setari ce le faceai poate cu alt windows din laptop.limitari de windows ce inseamna asta? cine te limiteaza cu ceva la windows? eu am vazut ca il poti instala cum vrei.ori recomandat ori sa faci tu setari manuale sau sa instalezi tu ce vrei de pe acel windows.sa faci ce vrei cu el adica? spune concret ce altceva poti face cu un windows. spui nu ai inteles cu europa si asia? am zis ca aceste windowsuri de care tu spui pe acolo se folosesc prin europa si asia.prin america eu nu am vazut asa ceva.sa nu zic asa ceva nici nu exista. poate or mai fi care fac si de astea dar majoritatea iau windows de la magazin.in america orice calculator vine cu windows instalat.ori poti cumpara windows fuul option tot de la magazin sau online de la microsoft.am vazut ca in Romania se vinde si asa ceva, am vazut ca in Romania sint laptopuri la care placile video se pot schimba, chiar si procesoarele.in america asa ceva nu am intilnit si chiar am mers si am intebat si se uitau aia la mine ca la urs.am fost la magazine specializate ce au componente de calculatoare de la surub la procesor si in afara de memoie si hard pentru laptop nu au abslout nimic in rest.cind le-am spus placa video de laptop au zis ce e aia? am desfacut pe aici vreo 6-7 laptopuri si nimic, nici unu nu avea ce am gasit prin Romania sa schimbi placa video sau procesorul.deci cam asta este cu europa si asia.asta voiam sa zic.pe acolo majoritatea asa fac, iau windos de pe net gratis.si putini sint care cumpara.si te asigur ca partea cu lumina este cum zic eu.am fost si la sonysi au zis referior la altceva la keyboard ca Sony avea keyboard pe touch screen dragut, mai simplu si usor si cum pui windows 8 gata preia windowsul chestia cu keyboard. deci elimina ce pune fabricantu si au pus ei pe windows asa ceva.aia de la Sony au zis da nu avem ce face.am fost am vazut acelasi calc si avea tastaura de la windows nu cea de la sony.deci este cum zic eu windows 8 prea anumite functii alea calculatorului.referitr la sistemul de la Apple da stiu ca Apple normal este firma. spui ca iti baga erori peste erori cu windows 8 cumparat? te asigur ca calc este de vina ca este Asus si este facut pentru europa sau asia probabil. exact ce ziceam mai sus.eu uite am pe calc un windows 8 luat de pe net dela voi de pe file ala list si merge struna. absolut nu mi-a dat nici o eroare.singura chestie e asta cu luminozitatea care am obsv tirziu.lumina asta cum e sa iti zic. de fapt este setata la maxim sau ceva de genul asta incit calc sa vada exact cum treb.probabil asa sa pus.insa cind dai din windows 8 sa zic sa lasi limina mai slaba spune unavailable.stii acolo la start in greapta cind dai sa inchizi calc. acolo mai are si volumu si wireless si chestia asta cu lumina.din alpa parte nu am alta optinune decit de acolo sau din keyboard.dar nu merge de nicaeri atita timp cit este unavailable.si Asus nu este un laptop stralucit sa stii.este un laptop slab as zice.eu am pus sincer zic wondowsuri pe niste calc f slabe si nici unu n-a dat vreo eroare.si cvorbesc aici de windowsuri luate de acolo de unde am zis.deci eu zic conteaza mult de calculator cum este facut.i pentru cine este facut. poate asa la suprafata nu se vede asta dar te asigur ca asa stau lucrurile.pt america sint alte modele si altfel le fac, iar pentru europa asia si restul lumii sint alte modele si facute prost.asta au zis-o si altii din ce am mai citit.am vazut placi video la preturi f diferite in Romania.una avea un pret alta era la juma de pret.si asta in acelasi magazin.am intrebat pai de ce? una e originala alta e facuta mai altfel.deci e clara ce se intimpla.ok hai ca mai vorbim. team salutat.

| f1r3TiG3R explică (pentru vrelian):

Nu am citit tot raspunsul, dar in America mai mult de jumate din populatie foloeseste laptopurile Apple, stiu asta ca si eu am locuit in america 2 ani, si pe ori unde am fost foloseau Mackbook-uri. Majoritatea placilor video si procesorele, etc, se frabrica fie in america fie in china, si in america se schimba dar nu peste tot. windows 8 inca mai are probleme, de asta astept sa lanseze astia la anul viitor windows 9 ce va disponibil in mod gratuit cu update-uri in fiecare an. si ca naiba treaba are placa video sau procesorul cu discutia noastra, ca nu ma prind. oricum bafta si mai vorbim.

| f1r3TiG3R explică (pentru f1r3TiG3R):

Scz am macbook cu k, iar faptul ca nu l-am activat este ca nu am avut o licenta, de windows 7 ULTIMATE, ca mergea.

| vrelian a răspuns (pentru f1r3TiG3R):

Ok asa o fi cum spui tu.dar eu nu cred asta.nu jumate din america foloseste Apple.te inseli.pe oriunde ai fost tu foloseau mackuri asa o fi dar eu vad altceva.dar ma rog sa o lasam ca tine.iar ca are sau nu treaba am vrut sa arat unele diferente aia e treaba.in america se schimba ce? nu stiu tu unde ai locuit sau ce ai facut dar te asigur ca nu se schimba. spune cum schimbi o placa video in america odata ce tu nu gasesti asa ceva nicaeri? sau ai tu cumva un magazin al tau si fabrici tu asa ceva.ok mai bine sa o lasam asa cum a cazut.se pare ca tu le stii pe toate.asa eu nu am ce invata nici chiar de as vrea.cu tine tgreb sa zica omu ca tine daca nu e de naspa.eu iti spun ce este pe aici nu spun din povesti. daca eu am fost acum 2-3 zile si am intrebat cum poti tu sa vii sa spui aaaa nu se schimba ca asa stii tu. apoi jumate din populatie foloseste mack-uri si asa mai departe.iai numarat tu pe aiia cu mack-uri.eu te asigur ca nici un sfert nu folosesc mack-uri.o lasam asa ca nu ajungem nicaeri.bafta

| f1r3TiG3R explică (pentru vrelian):

OK Mack-urile sunt productie Apple, si tu unde crezi ca se fap procesoarele si placile de baza, si am locuit in NEW YORK.

| xanderblackx a răspuns:

In mod sigur este o problema cu stick-ul, pentru ca windows-ul nu are nici un modul de limitare sau sistare pe upload! de obicei, cand vne vorba de stick-uri (mai ales ale companiilor de telefonie) este super limitat, in asa fel incat sa nu incarce celula. Vodafone este problema, nu tu sau windiws-ul. numai bine

| f1r3TiG3R explică (pentru xanderblackx):

Mai e ti-as da o funda, ca cel putin ai fost relevant, da se pare ca TPU, e prea batut in cap, si a pus un singur buton de funda, la al doilea raspuns. Nu noi trebuia alegem pe cine vrem noi nu, da vad ca nu prea ne da voie.

| Trollerul a răspuns:

Incearca si cu cablu de internet daca ai la dispozitie, poate este problema cu stickulwinking.

| iopoiop1 a răspuns:

Poate ai viteza de upload foarte mica, oi fii uploadat foarte mult si ti-a scazuto nu stiu sigur, incearca sa faci un speed test, cauta pe google sppedtest si gasesti, si revino cu un raspuns ce viteza de upload ai