| Razvanelrazvii a întrebat:

Am o problema. Cand introduc sticul in laptop si copii ceva pe el, se creeaza automat o scurtatura, iar apoi daca vreau sa il introduc intr-un alt laptop si sa copii folderul de pe primul laptop, imi apara doar scurtatura si elementele din fisier nu. Ce trebuie sa fac? sad

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Virusi!

| edit28 a răspuns:

E virus, l-am avut si eu. A facut praf toata facultatea si nu am scapat de el decat printr-un reinstall de windows. Un prieten a reusit cu Avira antivirus.

Degeaba il formatezi ca acum virusul este si in calculator, iar cand o sa bagi orice stick il va virusa. Daca formatezi stickul si il scoti e curat, dar cand o sa il reintroduci iar apare virusul.

| Razvanelrazvii explică (pentru edit28):

Si daca o sa reinstalez windows-ul doar in partitia C, o sa scap de el? As vrea sa raman cu partitia D pentru ca am ceva documente acolo.

| edit28 a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

Probabil

| StefanKogut a răspuns:

Atunci cand copii nu trage fisierele ci fa dreapta click pe ce ai de copiat si selectezi din meniu copy to... Chestia asta e setata undeva in configurari, dar nu mai stiu exact unde, exista un checkbox care ii spune ca atunci cand tragi ceva pentru a copia sa formeze un link in loc sa copie efectiv, dar meniul contextual face by-pass la configurarile alea. Intre timp cand ai timp cauta in control panel dupa check-ul ala.

| Alin0001 a răspuns:

Vezi ca ai un virus. Este un virus care creeaza scurtaturi. Nu stiu sigur ce e de facut, daca nu ai nimic important pe el, reformateaza-l!

| Razvanelrazvii explică (pentru Alin0001):

Ok, introduc sticul, dau format, si imi apare o casuta bifata cu:quick format. sa o debifez?

| Alin0001 a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

Da

| Razvanelrazvii explică (pentru Alin0001):

Si mai am o chestie unde scrie,, allocation unit size'' acolo ce sa dau? am urmatoarele variante:
default allocation size
8192 kilobytes
16 kilobytes
32 kilobytes
64 kilobytes

| Alin0001 a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

Incearca prima 8192