| georgexxl a întrebat:

Buna am o problema cine poate sa ma ajute am cumparat o placa de baza la mina a doua de pe internet si ori la transport ori asa a trimis-o cel de la care am cumparato dar cam 10 condensatori sunt indoiti i-am indreptat cu mina si dupa cite am observat nu s-a rupt nici unul problema este ca am observat ca aproape la toti au iesit piciorusul din condesator nu stiu daca intalegeti ce vreau sa spun ideia este daca o pun la loc si este ceva problema cu ia ce se intimpla

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

S-ar putea să fie în cazul în care s-a întrerupt contactul interior la vreunul dintre ei. După mine ar trebui înlocuiţi.

| Urzi23 a răspuns:

Daca sunt iesite piciorusele de la condensatori trebuie dusa la reparat sa ii inlocuiasca cu unii identici. Obligatoriu un electronist cu experienta trebuie sa faca interventia,daca placa a fost subtire ca pret eu nu as baga banii in ea deoarece poate duce reparatia mai mult ca placa de baza, posibil sa ai si circuite pe cablaj intrerupte si vei fluiera a paguba.Cel care a trimis placa a fost un netrebnic ca trebuia sa o ambaleze bine, poate si cei de la posta au aruncat pachetele ca pe lemnele de foc.
Banuiesc ca mai mult de 100 ron nu a costat eu nu te sfatuiesc sa o repari si nici sa nu pui procul pe ea si sa o probezi ca faci mai mult rau, eu zic sa te potolesti

| georgexxl explică (pentru Urzi23):

Nu o sa bag nici un cent in ia dar problema mea este daca pun procesorul ramii sursa etc. complet si este defecta se poate defecta sa zicem procesorul sau sursa sau ce se intimpla cum imi dau seama daca este bulita

| Urzi23 a răspuns (pentru georgexxl):

Nu ai cum sa ii stabilesti un diagnostic fara sa ii pui toate cele pe ea :proc, ram, PV si un amarit de hdd,
Apoi :
Trebuie alimentata la sursa.
Daca ai un prieten care se pricepe sa inlocuiasca condensatori o poti face dar cu bagare de seama sa nu faca scurt pe cablaj deoarece cablajul imprimat este dublu cablat. Condensat nu sunt scumpi si se pot inlocui cu succes dar cere putina experienta
Pina nu ii inloc cond betegi nu bagi curent in ea ca ii poti face de 6 saptamini si ei si la comp