| DeeDee817 a întrebat:

Am o problema... Cineva mi-a spart contul de Yahoo. Mi-am schimbat parola dar tot Adaugă alte conturi și eu le șterg dar in zadar. Nu ma interesează ca am pierdut dar acolo primeam mail-uri de la banca, facturi etc... Orice sfat îmi este de ajutor!

14 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Schimba emailul pe contul de la bancă și al facturilor. Adaugă email de recuperare, confirmare cu 2 factori și schimba parola. Alternativ ai putea închide definitiv contul.

| DeeDee817 explică (pentru PainTech):

Asta voi face mâine. E primul lucru ce mi-a venit in cap. Dacă adaug mi/l sparge și pe ăla ca am avut 2 conturi Yahoo și 2 gmail și mi le-a aspart pe toate. Un cont de gmail nu îl mai pot recupera

| JicaContra a răspuns:

Recover email ai incercat?

| DeeDee817 explică (pentru JicaContra):

Da dar mi-l sparge și pe ala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbă contul de Yahoo! și treci la Gmail.
Gmail e cel mai safe dintre toate.
Îl folosesc de 8 ani și n-am avut niciodată probleme.

| DeeDee817 explică (pentru anonim_4396):

Am 2 conturi Yahoo și 2 gmail, pe toate le-a spart. Conturile de Yahoo am acces dar la unul are un nr de telefon ce nu îmi aparține și mu îl pot scoate iar la gmail unul l-am salvat dar unul nu îl mai pot folosi pentru ca a schimbat adresa de recuperare

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeeDee817):

Înnseamnă că ai keylogger la tastatură și persoana care ți l-a pus vede tot ce ai tastat, inclusiv parola, de aceea poate să-ți spargă toate conturile.

| DeeDee817 explică (pentru anonim_4396):

Și cum pot face sa anulez kaylogger-ul?

| DeeDee817 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult

| Dandinelle a răspuns:

Schimba contactul cu banca, trimite o adresa noua de email, nu asta de yahoo. Nu mai folosesc yahoo de cand am aflat ca milioane de utilizatori au fost hack-uiti acum vreo 5 ani. Nu e un serviciu sigur, recomand gmail.

| DeeDee817 explică (pentru Dandinelle):

Asta o sa fac. Chiar asta o fost primul lucru. Faza e ca mi-a spart și contul de gmail și ăla nu îl mai pot recupera, asta de yahoo mai pot intra pe el dar pe gmail nu pentru ca mi-a schimbat adresa de recuperare și nr de telefon

| Dandinelle a răspuns (pentru DeeDee817):

Iti poti fac mai multe conturi. foloseste o parola generata, ceva de genal Jx93jSOwp4JL - binenteles nu asta. Gmail e mai sigur decat yahoo iar daca cineva se autentifica din alta parte chiar ai optiunea de primit notificare+ gmail are 2 factor authentification, care-ti conecteaza si la telefon, de nu trebuie sa te loghezi mereu cu parola dar poti si cu telefonul tau. Ti-as recomanda de asemenea sa-ti pui 2 factor authentification pe mobil.

| DeeDee817 explică (pentru Dandinelle):

Și unde pot da? Mulțumesc