| zayidee a întrebat:

am o problema cu calculatorul meu. Are momente in care pur si simplu se inchide, iar unitatea scoate un sunet ciudat. si nu reusesc sa inteleg de la ce, pentru ca sunt zile in care ma uit la 2-3 filme, si nu are nimic, si zile in care folosesc doar messu-l si se inchide de de cateva ori. nu imi da nici un mesaj de eroare, l-am scanat si nu am virusi, ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Curata-l de praf cel mai bine mergi cu el la o vulcanizare il suglii si gata,
Reinstalezi windows ul daca tot asa face.
SI daca si dupa asta face la fel atunci fa schimb cu un prieten de surse de alimentare. Ori daca nu, mergi si i-ati o sursa costa de la 55RON in sus.
Pe http://www.tutorialepc.ro gasesti si alte tutoriale despre calculatoare

8 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Poate fi un crash generat de software sau temperatura prea mare, cel mai sigur curata ventilatorul de praf.

| Slavian a răspuns:

Se inchide direct sau arata ca si cum l-ai inchide tu?
Daca se inchide ca si cum l-ai scoate din priza atunci ii lipseste ceva dinauntru sau e ceva cu priza. Daca se inchide din windows atunci trebuie sa fie legat ceva de supraincarcare. Cel mai bine ar fi o reinstalare a windows-ului.

| valykx a răspuns:

Poate fi si de la sursa! dar mai intai fa un reinstall de windows cum a spus si slavian, daca face la fel du-te cu el la un service sau la garantie (daca mai are)!

Răspuns utilizator avertizat
| ANdrei_6696 a răspuns:

Sigur sursa ii de vina. Din cauza prafului se supraincalzeste si cedeaza.Curata-l de praf si vei rezolva problema, bineiteles nu incerca sa faci tu asta si lasa-l pe mana unei persoane care se pricepe

| erik a răspuns:

Draga zayidee, sa inteleg ca se inchide de fapt monitorul iar unitatea scoate un sunet ciudat.Este un lucru pe care l-am patit si eu.Am presupus ca din cauza prafului, procesorul nu-si mai face treaba cum trebuie.Asa ca, am deschis unitatea si am curatat-o foarte bine de praf, in special ventilatoarele. Apoi totul a intrat in normal, dar nu-ti garantez ca aceasta solutie o sa functioneze si in cazul tau, dar merita incercat.

| Florry19 a răspuns:

Am păţit şi eu aşa. La mine praful a fost de vină. Cred că se supraîncălzeşte.
Dacă vrei să-l cureţi de praf, din proprie experienţă îţi recomand, să te duci cu el la un om care ştie ce face şi să nu te apuci tu să-l cureţi.

| zayidee explică:

E ca si cum l-as scoate din priza, doar ca unitatea centrala scoate un sunet ciudat, parca ar fi un joc care l-ai pierdut. ceva de genu, alt exemplu nu am gasit, pai nu ii lipseste nimic, si in unele zile merge foarte bine, in altele se inchide de cateva ori