| RM a întrebat:

Am o problema cu laptopul. Pur si simplu nu imi gaseste wireless-ul. Eram cu o colega si ei ii apareau o gramada de retele wireless pe cand mie nu imi gasea nimic. Cum as putea sa remediez situatia?

2 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Sa o luam treptat, cum zicea si cel de mai sus, trebuie sa apesi pe Fn + wifi, si chiar daca se aprinde acel LED de wifi pe laptop, e posibil ca wireless-ul sa fie totusi disabled ( se poate intampla si asa ceva). De obicei, in coltul din dreapta jos exista o iconita pentru activarea wireless-ului si a bluetooth-ului, se poate activa si de acolo prin dublu-click sau click-dreapta si pe urma vezi ce iti apare.
Daca nu reusesti in niciun fel, cauta sa reinstalezi driverul, dar ar fi bine sa verifici inainte sa vezi sa nu existe 'ramasite' din vechiul driver.
Daca driver-ul pe care il vei instala, stii cu certitudine ca e pentru modelul tau de laptop ( vezi sa fie compatibil si cu windows-ul ) si totusi da vreo eroare la instalare, poti incerca sa iei drivere de wireless pentru alte modele de laptop ( deoarece modulele de wireless sunt cam aceleasi pe fiecare laptop), e posibil sa mearga si nu are ce strica. Si daca nici asa nu vrea, atunci e posibil sa fie din windows ( se intampla, dar mai rar) sau s-a stricat modulul de wireless, caz in care trebuie facut ce a spus @adiciugrec, adica dus in service.

| GicuGagicu a răspuns:

Verifica daca e enabled/pornit. tasta fn+semnul ala de wi-fi. Daca e reintaleaza-ti driver-ul de wireless. Daca nici asa nu merge reinstaleaza-ti windows-ul. In ultima instanta du-l la service