| Allexinnu a întrebat:

Am o problema cu o partitie de pe calculator. Incerc sa o formatez si nu ma lasa. Imi spune "Windows was unable to complete format". Am incercat sa o sterg si sa o formez din nou si cu programe precum pratition magic. Acelasi rezultat. Help!

1 răspuns:
| Bogdanovici24 a răspuns:

Daca ai windows XP,Poti sa-l formatezi si cu un CD de Windows XP, fara sa trebuiasca sa instalezi Windows-ul dupa.

Boot-ezi de pe CD, si cand porneste setup alegi repair. Ca sa formatezi scrii in linia de comanda "format" si litera corespunzatoare partitiei. (format /? o sa-ti explice exact cum se foloseste comanda). PS.•Daca vrei sa razi tot si sa pastrezi aceeasi structura a partitiilor e de-ajuns sa formatezi si se poate face direct din Windows click dreapta partitie->Format-> Quick format (formatare full e necesara doar pentru verificarea partitiei pentru bad sectors) Exceptie se face pentru partitia unde e instalat SO, trebuind formatat din setup-ul SO, disketa boot, etc.
•Daca vrei sa schimbi structura partitilor poti sa o faci din Windows exceptie facand partitia unde e instalat SO
My Computer->click dreapta->Manage->Disk Management
De aici se pot sterge, creea partitii. Dupa partitionare este necesara formatarea partitiilor nou create.
Daca se vrea modificarea partitiei unde e instalat SO aceasta trebuie facuta din setup-ul SO sau folosind programe gen Partition Magic