| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu telecomanda mea TV. Nu mai funcţionează şi am schimbat bateriile dar degeaba. Menţionez că telecomanda este de tip contrast NP51 iar televizorul Ryder.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

E vreo 20 de lei una noua.

| Arthur a răspuns:

Verifica in primul rand bateriile daca sunt bune, pot fi noi dar sa nu mai aiba curent mai mult sau mai putin. Apoi cand le introduci la locul lor fii atent ca acele contacte sa nu fie ruginite, de obicei se intampla acest lucru cu bateriile lasate mai multa vreme acolo care incep sa curga. Substanta acida din ele este coroziva.
Daca telecomanda functiona inainte nu este nici un motiv sa nu functioneze acum. Ai grija la polaritatea bateriilor, au un plus notat pe ele sub forma unei cruciulite, fii atent sa le introduci corespunzator in acel loc, altfel nu functioneaza.
Si sa-ti dau un truc : ia un aparat pe unde medii, pune-l intre posturi si apropie telecomanda de el apasand una din tastele telecomenzii. In radioreceptor daca functioneaza trebuie sa se auda un zgomot tipic destul de puternic.

| necunoscutul a răspuns:

Schimba-i ledul infrarosu, sau vezi quartul sa nu fie deslipit.