| cris005 a întrebat:

Buna!
am o problema mai complicata si as fi recunoscatoare daca cineva ar stii raspunsul.
pe un calculator a fost instalat ubuntu si proprietarul a dorit instalarea xp-ului in loc. s-a formatat hardul si s-a pornit instalarea xp de pe cd. Dar problema e ca nu se pot face decat 2-3 etape din instalare. La un moment dat se ajunge la o fereastra cu setup in care ai de ales : sa repari windowsul (pentru asta trebuie sa apesi "R"), sa instalezi windows ( pentru asta trebuie sa apesi "esc") si mai e o optiune pe care nu o mai tin minte. Desi pana acum tastatura a functionat acum nu mai merge sa apesi nimic... daca incerci altfel iti da ceva eroare cu grub recoveri.

idei?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca mai ai CD-ul cu ubuntu poti rula in live cd si sa formatezi partitiile in fat sau ntfs, asa scapi si de eroarea cu grup.

| al3xander a răspuns:

Grub recovery? pai inseamna ca nu ai sters toate partitiile de pe HDD. ca sa instalezi windows xp trebuie sa stergi tot HDD-ul si sa faci partitii in FAT32 sau NTFS (daca acel calculator va fi folosit intr-o retea de birou este recomandat NTFS). ubuntu foloseste partitii linux (ext2 si ext3) pe care windows-ul nu le citeste.